Читать «Залізна шапка Арпоксая» онлайн - страница 41
Лідія Гулько
Вражені вояки, як стояли стіною, так стіною і відійшли. Жрець відразу зайняв їхнє місце. Знову поволі звів над головою руки. Раптом рвучко подався вперед — і дмухнув на колишніх козо пасів (ті стояли з роззявленими ротами і зіпали). На очах у розгублених людей козопаси хитнулися. Їхні стопи відійшли від землі. Обидва потяглися вгору.
Мишко не вірив власним очам, а тому протер їх долонею, за тим обома кліпав. Проте картина не змінилася на звичну, реальну. Козопаси таки летіли. При цьому піднімалися все вище і вище. Так летять надуті газом ляльки чи гумові шари. Хлопчик перевів погляд на вояків. Їхні розтулені роти, занімілі пози і вирячені очі без слів підтверджували: все відбувається насправді.
Коли заціпеніння минуло, вояки зі зойками розбіглися, хто куди. Елісса схопила Мишка за руку. Вона дрібненько тремтіла і час від часу скрикувала. І лише Скіл на сірому Беркові височів на майдані, мов дуб на галявині під час бурі. Більше того — ватажок насмішкувато зирив на двійко вояків, що витали в повітрі та смикали ногами, — безпомічні й перелякані. Незворушність сотника додала Мишкові сил. Він переборов страх. Наразі тримав у полі зору Мадія. Прагнув закарбувати в пам’яті його рухи та їхню послідовність. (Він мав бажання їх згодом відтворити в пам’яті й повторити.)
Незворушність Скіла також позитивно вплинула на притлумлених страхом вояків. Вони хоч і тремтіли у кущах, під деревами та біля прив’язаних коней, але далі не тікали. З неприхованим інтересом стежили за дійством шамана.
Мадій із задертою до пупа мантією гасав майданом. При цьому ногами виробляв чудернацькі фігури. Мишко мимохіть завважив, що шаман гасає чітко під пересмішниками. Водночас викрикує якісь фрази і бризкає слиною.
Перший козопас, більш рухливий і злий, нетерпляче дригав ногами і згори гукав:
— Мо'й, не жартуй. Спускай нас. Чуєш?
— Мадію, відпусти нас, — просив другий.
У шамана немовбито вселилася богиня Табіті, його могутня покровителька. Тверде Мадієве обличчя, обрамлене червоними космами, загострилося, а з очей вистрелювали розжарені нитки вогню. Ось шаман зупинився, підвів голову і козлячим тенором до когось гуконув. (Мишко слів не розібрав). Потім зробив широкий жест лівою рукою. Раптом серед тихого надвечірку налетів вітер, що завивав диким звіром. А коли проносився над вояками, що тулилися до прив’язаних коней, то зірвав із них гостроверхі башлики.
Нажахані скіфи разом впали долі. Елісса осунулась на бруківку і потягла за собою Мишка. Хлопчик з трудом відстав від причепи. Навколішках доповз до Берка. Встав і притулився до передніх його ніг. Усе, що творилося, хлопчак жадібно вбирав очима. Згодом розкаже однокласникам. Вони такого і в кінотеатрі не бачили!
Невгамовний шаман все ще гасав майданом. Йому вторив вітер, що завивав голосами диких звірів. Вітер торсав на вояках одяг, кошлатив їхнє волосся та бороди. Ось Мадій звів до неба руки. Повітряний служка тут же підступив до козопасів, що безпорадно борсалися в повітрі. Вітер розхитав ними, а потім, ніби бавлячись, швиргав у протилежні боки.