Читать «Залізна шапка Арпоксая» онлайн - страница 103

Лідія Гулько

Круті схили каньйону пишно вкривали звисаючі рослини у вигляді довгої трави, листків чи водяної хвої. Кольори їхні соковиті й яскраві. Серед усіх, звичайно, переважала зелена барва. Островками серед зелені виглядали бурі, червоні, золотисті рослини. Між хитлявими пагонами вешталися річкові риби.

«Дуже красиво, — промовив Мишко вголос. — Однак Діоніс розповідав мені не про річкові красоти, а про морські. Про сад Посейдона. Як мені проникнути в той сад? Каньйон високий, а чоботи тягнуть донизу, не дають сплисти. О, придумав! Якщо зніму один чобіт, то моя вага поменшає. Залишу чобіт на виступі. Піднімуся, зазирну в садочок. Відразу же спущуся у річку і дальше попливу».

З надсадним пихтінням хлопчик стягнув чоботисько. Звів над собою руки і легко відійшов від прибережного каменю. Невдовзі визирав із-за гранітної гряди каньйону.

Мишко в садку Посейдона. Фантастична і небезпечна флора і фауна Понта Евксінського

Неймовірно вражала мовчазна пишність і загадковість моря. Мишко багато чого для себе відкрив. Досі він вважав, що грунтова поверхня під водою гладеньке, мов денце мисочки. Одначе з морського днища там і сям випирали шпилясті скелі. Крізь зелений туман прозирали округлі обриси гір, виднілися страхітливі кручі, навіть морські западини та провалля.

«Ого, які довжелезні рослини, — дивувався хлопчик. — Їхні лози переплітаються і створюють непрохідні хащі. Наче у джунглях. Подібні хащі бачив у кінофільмі про Мауглі. Цікаво, яка довжина цих морських дерев?» «До 40 метрів», — почулося. Але Мишко на сторонній голос не звернув увагу. Гадав, що то він сам висловив припущення. Наразі замилувано розглядав різнобарвні рибки. Вони, мов метелики, пурхали поміж густого віття.

До каньйону підступали непрохідні чагарі, незвичних для наземних кущів кольорів: лілові, пурпурні, помаранчеві, синьо-сталеві. Форма підводних кущів теж відрізнялася від земних родичів. Вона чарувала і водночас лякала. Мишко не знав, що кущі бувають такими химерними.

Росли тут і квіти. Цілі клумби. Ось недалечко від каньйону клумба айстр. Водяні айстри просто фантастичні. Фантастичні не лише барвами, але й розмірами. Одна квітка взагалі гігантська. Середина її величезна, як таз. Поміж прозорими пелюстками вилися рибки. «Що то за рибки? Як називаються?» — міркував мандрівник. І зразу отримав відповідь: «Риби-клоуни».

Якщо на підводні хащі Мишко поглядав зі страхом, бо в них, безперечно, ховалися злі істоти, то до клумби він плив із легким серцем. Юний натураліст прагнув дослідити гігантську квітку, щоб про неї розказати товаришам-гуртківцям.

Гігантська айстра не мала листків. Просто сиділа собі на зеленій підошві. Хлопчика зачарувала лискучо-рожева середина квітки. Чомусь вона його нестримно до себе вабила. Уявив собі, як то гарно фантазувати в такому класному ліжечку або просто перепочити. Над квіткою, торкаючись пелюсток, пропливала замріяна риба. Не клоун — інша, більша. Пелюстки автоматично зімкнулися, накрили рибу. Хлопчик чекав, коли пелюстки розійдуться, щоб самому проникнути всередину квітки. Ось пелюстки набрали темно-червоного кольору. Нарешті, розкрилися. Замріяна риба з-під них не виплила. На рожево-лискучому ложі лежала купка луски, а ще хвіст і пір’їни плавників необачної риби.