Читать «Царський пояс» онлайн - страница 78
Лідія Гулько
– Ой, яка гарненька скринька, як виблискує! Невже золота? А що всередині? Михайлику, звідки вона в тебе?
Дівчинка присіла навпочіпки, щоб уважно розглянути красиву річ.
Неоніла переводила здивований погляд то на скриньку, то на Мишка.
Хлопчик просто сказав:
– Я просив у богині Апі коштовності, щоб ви за них викупили будинок. Це подарунок від Апі для вас. Прошу, прийміть його.
Дядечко Демид, а за ним тітонька Неоніла та Ія молитовно склали докупи руки. Звели догори очі. Родина разом промовляла схвильованими голосами:
– Спасибі тобі, Апі – богине землі та води, дружино найбільшого скіфського бога Папая, за допомогу нам.
Мишко про себе теж дякував Апі. Його тішила думка, що відтепер його подруга і сестра Ія з батьками житиме у великому світлому будинку.
Мигнуло і згасло червоне сяйво. Хлопчик здогадався, що то скіфська богиня землі та води почула їхню щиру подяку.
Боги і люди люблять вдячних.
Глава одинадцята
Пісня степу
Коні тягли поштовий віз із шкуратяним накриттям легко і швидко. Мишко все одно совався на козлах і витягував шию – чи, бува, за тим горбком не видніється поросла осокою та верболозами Кодима. Ні, знову чужа сторона. Хлопчик від того мало не плакав. Його спина від довгої подорожі нила, ноги заніміли.
– Дядьку, коли прибудемо до Кривого Озера? – скімлив.
Бородатий візник кинув:
– Узавтра, по обіді, коли на те буде ласка Аполлона.
Хльоснув батогом коней і затягнув пісню. Мишко прислухався. Мелодія була монотонна і невиразна. А слова – зовсім ніякі. Ну, яка це пісня?
І тут хлопчик зрозумів: грек співав про те, що бачив і про що думав. Це ж так просто. Він бубонів:
А потім він заверещав. Верещав так голосно і пронизливо, що візник замовк. А вершники, що охороняли пошту, здивовано на малого косували. Харапудилися не тільки люди – жирні перепілки вилетіли з трави, ворона сердито кричала, перелітаючи дорогу. Викричавшись, хлопчик притих. Він уже не сумував.
Керікл кашлянув і знову завів своєї, монотонної і невиразної. Тепер він співав про те, що у степу пасуться дикі коні, а край дороги жують жуйку велетенські бізони. Ось перескакали через дорогу руді козулі. Праворуч, у долині, як у жменьці, селище. Люди цього селища не кочують – сидять на землі. Зараз вони косять жито залізними серпами.
Заколисаний піснею та погойдуванням візка, хлопчик заснув.
Несподівана зустріч із Скаженим
Колеса влетіло у вибоїну і халабудою трусонуло. Мишко прокинувся. У носі приємно лоскотало від диму.
– Скіфи? – скрикнув малий. – Ми їдемо до скіфів?
Але запитання малого зависло в повітрі, бо поштовий загін саме звертав із великої караванної дороги. Наразі прямував на ночівлю до скіфського табору.