Читать «Царський пояс» онлайн - страница 49
Лідія Гулько
– Не вередуй. Ми вже на місці, прийшли.
– Прийшли? Куди?
Відповіді не прозвучало. Ія крутнулася на одній ніжці, як дзига, – і зникла. Михайлик роззявив рота. Куди Ія зникла? Невже провалилась у яму?
Перед ним височіла купа червоної битої черепиці. Дивно, що з-під купи линули якісь звуки. Мишко прислухався. Таки так, з під землі сочилися звуки. Хтось співав, хтось бринькав на музичному інструменті, хтось дико реготав.
Коли Мишко наважився оглянути купу, то на ній виросла кудлата голова. На тім’ї гострі ріжки, а на обличчі – кошлате рило. Голова поводила маленькими дикими очками і високо плигнула.
Перед Мишком приземлилася дивна істота. До половини вона скидалася на літнього дядька. Лише ноги і сідниці, як у козла. Істота мекнула, крутнула хвостиком і поскакала на копитах із вивернутими колінами.
За дядьком-козлом із ями вилізли п’яні дівки з розкуйовдженими патлами. Вони волочили за собою флейти і бубон. Одна дівка вишкірила до Мишка зуби і п’яно варнякала:
– Малий, ходімо з нами гуляти. Не хочеш? У-у-у! Розірву тебе на шматки.
Мишко дременув від налиганих дівиць. Стоячи за купою хатнього мотлоху, проводжав дівок цікавим поглядом. Вони затягли п’яними голосами пісню. З музичними інструменти, які волочили по землі, прямували до річки.
З ями навкарачки виліз вродливий панок. З його кучерявого волосся спадав на ніс вінок, сплетений з листя винограду. Панок поправляв вінок і голосно лаявся. Мишко так осмілів, що вийшов із схованки. Панок тим часом звівся на ноги. Погляди двох, хлопчика і панка, схрестилися. Мишко хотів дременути. Але панок відвернувся і почвалав до річки.
Дивна, кумедна компанія. Мишко пригадав, що раніше бачив картинки, на яких подібні істоти гуляли і пиячили.
– Так це ж бог веселощів Вакх! Чому я відразу не здогадався, – картав сам себе. – А з Вакхом його дружок – волохатий Сатир. Дівчат називають мілетами і вакханками. Швидко же чкурнули! Видно, Ія їм дала прочухана. Молодчина, сестра Ія! Та чому вона не вилазить? Ааааа, у ямі ще хтось є.
Він обережно підійшов. Побачив земляні, обвалені сходи, що збігали вниз. Із підземелля виривався дитячий плач і жіноче голосіння. Плакала, безперечно, Ія.
Мишка пройняла страшна здогадка.
– Там, внизу – лігво людожера. Він викручує Ії руки і ноги.
Хлопчик, не роздумуючи, ускочив у яму. Тримався руками за вологі стіни і спускався нижче. Несподівано він потрапив у кругле приміщенні. У кутку блимав каганець і висвічував убогу обстановку. Посередині оселі хиталася горбата темна фігура і ридала на два голоси.
Хрипкуватий, ніби простуджений, голос виводив:
– Фіалочко моя запашна! Скажи, що це не сон, а ти, моя дівчинка.
Грубому вторив тоненький, Іїн, голос:
– Матусю, ми знову разом. Я ніколи, ніколи тебе не покину.
Мишко намацав стілець і скраєчку присів. Стілець перехилився, і хлопчик із гуркотом упав на землю. Темна фігура розпалася на дві половинки. Одна підбігла до Мишка, допомогла йому підвестися. Іїним голосом половинка тараторила: