Читать «Царський пояс» онлайн - страница 48
Лідія Гулько
– Не в концерт, а на концерт, – виправив Мишко сестру.
Він зрадів, що втер їй носа. Зібрався й іншим слівцем її ущипнути, але не встиг. Його хтось випередив.
– Привіт, нечепуро! Вернулася з мандрів?
Біля їхнього воза стовпилася засмагла, в коротеньких платтячках і сандалях, дітвора.
– Так, повернулася. І буду вас ще більше лупцювати. Уже не радієте?
Дітлахи неголосно хихикали. Проте від воза не відходили, чимчикували далі. Навперемінку запитували:
– Однооких дикунів бачила? Амазонок також? А скіфів у Степу? Які вони, страшні? А то хто з тобою? Забився в куток і мовчить. Фу, скіф смердючий.
Мишка аж затіпало від почутого. Мало того, що Ія його ображає, а тепер ще й ці дітлахи.
Вози заїхали на територію торжка і зупинилися навпроти великої комори. Ія, а за нею неквапом Мишко вибралися з повозки. Мишко неприязно поглядав на засмаглих хлопчаків. У них задерикуватий настрій. Ще чого доброго – його відлупцюють.
– Чого витріщилися? – накричала на хлопчаків Ія. – Це Михайлик, мій братик. Він гостюватиме в мене. Розступіться, мене мама чекає.
Ія, що вдавала сердиту, міцно взяла Мишка за руку і вела за собою.
Зустріч із грецькими божками
Вони стояли на високому березі. Перед їхнім зором розкрилася панорама безмежного водного плеса. Воно скидалося на велетенське дзеркало.
– Море?! – у захваті від прекрасного краєвиду вигукнув Мишко.
– Море праворуч. Це річка Гіпаніс.
– Нічого собі річка. Я ще таких великих річок не бачив. Кодима теж широка. Але заросла очеретом і на другий берег улітку я переходжу вбрід. А кораблів же тут сила-силенна. На них катаються?
– Це трієри – вантажні судна, – відповіла повагом дівчинка (її розпирало від того, що вона багато знає). – На трієрах возять у Грецію і в Рим пшеницю. А звідти, татко розказував, везуть дорогий посуд. А ще тканину тоненьку і блискучу. Також зброю, яку купують заможні скіфи. На трієрах також подорожують. Ми з татком і мамою приїхали до Ольвії з Мілети, на трієрі. Чув про таке місто?
Однак Мишко з почутого вихопив найцікавіше – на трієрі можна кататися. Почав канючити:
– Іє, гайда на трієру. Попливемо на край світу. Пробратися на судно легко. Не забувай, з нами чарівний перстень.
– Ні, підемо до мене додому. Я скучила за мамою.
Але Мишко наполягав на своєму. Тоді дівчинка тупнула ніжкою і суворо наказала:
– Прошу, не дратуй мене, не пхинькай. Ти вже не маленький, щоб слізьми свого домагатися.
Мишко мовчки підкорився старшій сестрі.
Берег був такий обривистий і крутий, що запросто зламати ногу. Якщо не зламати, то підвернути. Ія міцно взяла Мишка за руки і повела його найкоротшою стежкою, відомою тільки їй. А найкоротший і найшвидший шлях – часто небезпечний. Не дивно, що Мишко часто спотикався і падав, піднімався і знову об щось перечіплювався. Він поранив коліна, зчесав лікті. Зате Ія летіла, наче птаха. І зовсім не зважала на Мишкові стогони та скарги.
Нарешті збігли в долину. Мишко впав на зернистий пісок. Довго і голосно сапав. Потім сів, роздивлявся. З відразою в голосі скрикнув.
– Куди ти мене завела? Тут нема ні пристойних будинків, ні чистих наметів. Тільки купи сміття та битої цегли. Невже треба ще кудись іти? Я втомився!