Читать «Царський пояс» онлайн - страница 47

Лідія Гулько

Мишко у великому місті вперше. Раніше він наслухався від шамана й Ії про ольвійські дива. Атож витягував шию та повертав навсібіч голову, щоб ті дива вочевидь бачити.

– Пхе, – незадоволено сопів, – Казали: Ольвія – щасливе місто. Велике і цікаве. Не бачу нічого цікавого. Рухаємося якимось жовтим тунелем. От і все.

– Ні, не все. Ти просто телепень, тому тобі не цікаво. Знай, за жовтою стіною двори з кам’яними будинками, садками і виноградниками. У дворах портики, вкриті черепицею, де відпочивають. Гречанки люблять вишивати, плетуть красиві речі. Деякі читають книжки чи грають на кітарах. Чоловіки п’ють вино і дивляться на річку. А по ній пливуть човни під білими вітрилами.

Мишко прагнув довести Ії, що не телепень. Сумлінно вдивлявся в жовту стіну, уважно вивчав кожну тріщину на ній. І дуже зрадів, коли дещо помітив. Вигукнув:

– Бачу в стіні малі двері, також бачу великі. Гадаю, перші – то хвіртка, а другі – ворота. Вони ведуть у двори, до портиків.

– Мишо, ти виправляєшся. Молодчина, – похвалила його сестра, мовби маленького.

Повчала його:

– А тепер подивися праворуч. Та не туди, дурню. Під ноги перехожим дивись. Бачиш рожеву бруківку? Отож-бо. Бруківки у скіфів немає. Там після дощу люди брьохаються у болоті, як свині. А в Ольвії дороги бруковані камінням. О!

Мишко зсунув докупи вигорілі на сонці брови. Він образився на сестру. Називає його образливими словами. То телепнем, то дурнем. Проте Ія не зважала на насуплений вигляд товариша. Жваво розповідала:

– Ми їдемо головною вулицею. Вона тягнеться від одного кінця міста до другого. Окрім головної вулиці є ще дві. Вони теж довгі, але звичайні. Ми у Верхньому місті.

– У такому разі має бути й Нижнє?

– Аякже. Я живу в Нижньому. А у Верхньому – багатії.

Глуха стіна розірвалася. За нею відкрився широкий майдан. Його оточували білі будинки, стіни в яких підпирали білі колони.

– Головний майдан Ольвії, – захоплено повідомила Ія, що взяла на себе роль всезнаючого гіда. – У неділю та свята на майдані гуляють містяни, ошатно вбрані. Вони відпочивають і гризуть горішки.

– А то що за високий будинок? Він з білими колонами. Палац короля?

– У цих будинках не живуть, а працюють. Короля в Ольвії немає. Усе вирішує народ. Збираються на майдані, довго галасують, навіть чубляться. Але щось одне та вирішують. То храм бога Зевса. А перед ним великий камінний стіл – жертовник.

– На ньому спалюють людей?

– Та ні. Жертва – це щось смачне: мед, олія, запечений баранчик. Або тканина чи прикраси. Хто що має – те й кладе на жертовник.

– У будинку, що з білими колонами, ти була?

– Ходила близько, але всередину мене не пустили. Усі, що там ходять, дуже заклопотані. На ходу читають папери і кудись поспішають. А от увечері – вже нікуди не поспішають. Тоді з будинку лине музика. Татко казав, що там концерт. Бачила через вікна жінок у гарних сукнях, із розпущеним волоссям. Ось моя матуся очуняє, ми теж підемо в концерт.