Читать «Остання шабля» онлайн - страница 359

Николай Данилович Руденко

Де ж чудо і в чому саме воно? В тому, що протя­гом тисячоліть каміння, з якого виростали гігантські піраміди, в руках полонених воїнів було безсилим проти нечисленних палиць з бронзовими наконечни­ками? Чи, може, в тому, що відшліфований тисячами ніг булижник в руках пролетарів, керованих люди­ною, чия постать височить на башті броньовика, ви­явився сильнішим за гармати, кулемети й танки всіх армій світу?..

Чуда немає ні в тому, ні в тому. Є залізні законо­мірності історії. І все ж попри всі закономірності є й чудо. Воно в людському духові. Воно в єдності думок та ідей. Воно в партії! Історичне чудо, чудо-закон, таке зрозуміле нам і недосяжне для розуму тих, чий вік на землі скінчився.

Могутня лев'яча голова Ладимка обрамлена корот­ко постриженим шорстким волоссям. Широкі волохаті брови нависають над очима, як два бур'янисті огріхи. А з-під брів визирає неспокійна думка...

—      Обережніше! — кричить Олекса вантажникам, які по двох колодах спускають з кузова грузовика но­вий, добре промащений токарний верстат. — Чекайте, ми його мотуззям закріпимо...

Турбай, підійшовши ^о Ладимка, запитав:

—      Про що думаєш, Трохиме Кіндратовичу? Ладимко повів плечима, міцніше натягнув кашкет.

— Про партію... Так часто слово це на язик наска­кує, що ми іноді забуваємо, яка в ньому сила.

— Це так,— погодився Турбай.— У мене був один комеска. Завжди бінокль на грудях носив. Офіцери кепкували, що він, мовляв, і в лазні його не знімає. Якось виїхали з ним на рекогносцировку. Я показую на горизонт — он до отих дерев вишлеш дозори... А він мені: «Не бачу ніяких дерев». І бінокль на грудях теліпається... Отак і слово це — партія. Дозволяє да­леко бачити. І дозори наші далеко вийшли. А дехто, як отой комеска... Вживає його тільки для форми.

—      Хто ж той комеска? — хитрувато посміхнувся Ладимко.

Турбай невдоволено махнув рукою. Було зрозумі­ло, про якого комеска він зараз думав.

Прийшли Анатолій з Катериною і Ганна з Ничи­пором. Турбай запросив усіх додому.

Біля старої кузні Ладимко звернув увагу на каш­тан. О, то був незвичайний каштан!..

Кружляло осіннє листя, з неба долинало курликай-ня журавлів, що летіли у вирій, а в Пальмірі зацвів каштан. Перші ознаки його пробудження з'явилися ще в жовтні.

Крона аж до половини прикрасилася свіжим, моло­дим листям, а з-поміж листя визирали білі свічки, як це буває тільки у травні.

• —- Зроду не чув про таке диво,— щиро признався Ладимко, зачудовано позираючи на норовливого, впер­того красеня, що не бажав визнавати ні осені, ні близької зими,— цвів наперекір їм, наперекір усім за­конам природи.— Поясни, агрономе! — звернувся сек­ретар райкому до Анатолія. —Це ж просто чаклунство.