Читать «Між двох орлів» онлайн - страница 239
Ярослава Дегтяренко
21
Черкасами в Московії називали українських козаків.
22
Дýмний дяк – посадовець у Московії у XVI—XVII ст., який займався державним діловодством.
23
Посполиті, поспільство – назва міщан та селян, що виникла після Національно-визвольної боротьби 1648—1654 рр. в Україні. Згодом поспільством називали лише вільних селян.
24
Йдеться про події на території Білорусі влітку 1657 р., де відбувалося масове покозачення селян. Цьому процесу сприяв полковник Іван Нечай, який встановлював владу українського гетьмана у Могильовському повіті. Але поширенню козацтва активно протидіяли царські воєводи, силою та тортурами повертаючи людей до феодально залежного селянства та запроваджуючи царську владу.
25
Скарбом військовим, тобто державним бюджетом, розпоряджався безпосередньо гетьман, виділяючи кошти на різні державні потреби. Суттєвою хибою такої системи було те, що особисті кошти гетьмана не були відділені від державних коштів.
26
Верхнє місто (Старий Київ, Старе місто) – найдавніша історична частина Києва, заселена ще за часів Київської Русі, розташована на Старокиївській горі.
27
Йдеться про події літа 1651 р. Коли 4 серпня війська польного гетьмана Великого князівства Литовського Януша Радзивілла почали наступ на Київ, кияни, відступаючи з козаками, самі підпалили рідне місто, щоб їхнє майно не дісталося окупантам.
28
За умовами Березневих статей 1654 р., у Києві мав постійно перебувати московський воєвода. Москалі сумісно з українцями побудували нову фортецю та поселення для стрільців на Старокиївській горі.
29
Дукат – монета, вперше викарбувана у 1248 р. дожем Венеції Д. Долуоло. Назва поширилася на всі золоті монети, які карбувалися за зразком венеціанського дуката. У Польщі та Україні дукати називали злотими або червонцями.
30
Розбишака (
31
Посольський приказ – установа в Московії 1549—1720 рр., відповідальна за дипломатичні зносини з іноземними державами, формування та відряджання посольств, приймання іноземних послів, обмін та викуп полонених, ведення дипломатичної документації.
32
Казенний приказ – установа в Московії XVI—XVII ст., яка зберігала та розпоряджалася царською казною і фінансами, здійснювала закупки товарів для господарських потреб царського двору (предмети розкоші, одяг, побутові предмети для царя та його родини, подарунки іноземним монархам тощо).
33
Таємний приказ, або Приказ таємних справ – установа у Московії XVI—XVII ст., яка розслідувала справи про злочини проти держави.
34
У Московії навіть бояри з древніх сімейств у звертанні до царя називали себе «
35
Виговська (Стеткевич) Олена Богданівна (?—? [можл. 1664]) – з 1656 р. друга дружина гетьмана Виговського. Походила з білоруського впливового і заможного шляхетського роду Стеткевичів (тому у джерелах і збереглося прізвисько Стеткевна). Виговська мала гарну освіту для жінки тієї епохи, прославилася активною протидією Унії, активно підтримувала чоловіка в усіх його політичних планах, проте не жалувала шумних і пишних козацьких бенкетів, з якими намагалася боротися.