Читать «В серце Небесних гір» онлайн - страница 77

Михайло Тимофійович Погребецький

Франц, завжди настроєний в горах лірично, починає співати своїм м'яким тенором:

Der Alpinist beherscht die Welt…

Але голос його швидко зривається.

Все сильнішим стає холод. Це страшний противник. Поки ми йдемо, рух зігріває нас; зупинимось — холод жене вперед. Але скоро і рух перестає допомагати.

— Ні, не відчуваю, — коротко кидає Тюрін.

Ми зупиняємося. Борис знімає черевики. Починається розтирання.

І так повторюється часто. Ми стараємося частіше ворушити в черевику пальцями, але незабаром і пальці, і ступні втрачають чутливість. Час від часу чути чию-небудь скаргу на ноги. Тоді ми негайно відшукуємо більш або менш підходяще місце, знімаємо взуття і розтираємо пальці ніг і всю ступню.

Закляклі руки погано слухаються, а важкі, зашкарублі гірські черевики не так легко зняти і знову взути. Але ця профілактика необхідна — вона рятує нас від обмороження.

Підходимо до жолоба. Краї його освітлені місячним світлом, а дно в напівпітьмі…

Чи не загрожує нам тут каменепад або лавина? Але вибору немає. Шукати ще один шлях у нас немає сил. Повертатися? Ні, про це не може бути й мови. Значить, ідемо по жолобу. Але це вранці. А зараз — відпочинок. І, відійшовши вбік від жолоба, ми ставимо палатку. Через кілька хвилин я вже міцно сплю.

Серед ночі Тюрін будить нас.

— Вставайте! — каже він тривожно. — Вставайте, треба міняти місце.

— Що таке?

— Згори летить сюди чи то лід, чи то каміння.

Прислухаюсь. Вібруючий звук у повітрі і характерне шипіння повзучих по снігу уламків льоду підтверджують його слова. Осколки льоду рикошетом б'ють у палатку. Нам не хочеться вилізати з теплих спальних мішків, та робити нічого, — вилазимо і переносимо палатку.

Заснути вже не вдається. Палатка від нашого дихання обростає всередині товстою мохнатою памороззю. Через її товщу до нас проникає слабкий світанок. Пора вставати.

Ми вже значно вище від вершин, що оточують нас. Навколо дуже тихо. Далечінь така прозора, ніби дивишся через чудову кришталеву призму, здається, що найдальші гори наблизилися — на них виразно видно всі грані, жолоби і виступи. Снігова мантія лягла на цей безкраїй простір, прикривши могутні плечі і вершини гір, і безперервно ллє мерехтливе сріблясте сяйво.

Але ось далеко на сході, за хребтами китайського Тянь-Шаню, з'явилися промені сонця. Вони побігли по схилах, піднялися до гребенів, запалили їх східні кромки, піднялися ще вище, і оранжово-золотиста прозора фарба розлилася по снігових вершинах.

Серед велетенських льодяних гір і безмежних снігових просторів на наших очах народжується новий день…

Але для нас цей прекрасний день починається невдачею. Не встигли ми ввійти в жолоб, як з гори один за одним понеслись, розсікаючи повітря, куски льоду.

— Ні, це надто великий риск, — зауважує похмуро Франц.

Ми згодні з ним. Намір іти по жолобу доводиться облишити.