Читать «Белият огън» онлайн - страница 23

Дъглас Престън

-      Само да я погледна отблизо.

-      Не - забрани началникът. - Хайде, стига толкова.

-      Само минутка - помоли се Кори.

-      Съжалявам. - Той сложи капака на кутията на мястото му. - По-късно ще имате достатъчно време.

Кори се изправи. Беше объркана, несигурна какво е видяла. Може би бе плод на въображението ѝ. Както и да е, белезите със сигурност трябваше да са отпре­ди смъртта. В това нямаше нищо тайнствено. По онова време Роринг Форк е бил брутално място. Може би мъ­жът беше оживял след бой с ножове. Тя поклати глава.

-      Трябва да тръгваме - каза началникът.

Излязоха в ярката светлина, блясъкът на снежната покривка беше направо ослепяващ. Обаче колкото и да се опитваше, Кори не можа да се отърве от известно чувство на безпокойство.

6

На следващата сутрин я потърсиха по телефона. Кори седеше в библиотеката на Роринг Форк и свършваше с прочи­та на градската история. Библиотеката беше отлична -      настанена в модерна сграда, издигната в модерни­зиран викториански стил. Вътрешността беше краси­ва - декари полиран дъб, сводести прозорци, дебели мокети и непряко осветление, което заливаше всичко с топъл блясък.

Историческият отдел на библиотеката беше произве­дение на изкуството. Завеждащият отдела, Тед Роман, излезе много любезен. Оказа се сладко момче на двай­сетина и нещо години, жилаво и в добра форма, наскоро завършило Университета на Юта, след което бе взело няколко години почивка, за да поработи тук в замяна на евтини ски карти. Тя му разказа за изследователския си проект и за срещата си с началник Морис. Тед слуша­ше внимателно, задаваше умни въпроси и ѝ показа как да използва историческите архиви. И като капак я беше поканил на бира вдругиден вечерта и тя беше приела!

Библиотечните албуми със стари вестници, плакати и публични известия от времето на сребърната трес­ка бяха добре дигитализирани под формата на пидиефи, в които можеше да се търси. За няколко часа Кори успя да намери десетки статии за историята на Роринг Форк и убийствата на мечката, некролози и всякаква друга съпътстваща информация. Много повече, откол­кото беше открила в Ню Йорк.

Историята на града беше обаятелна. През лятото на 1873 година група юначни сребротърсачи от Лийдвил се изправили срещу опасността да бъдат нападнати от племето юта, пресекли Континенталния вододел и проникнали в неизследваната територия в западна по­сока. Там те и другите, които ги последвали, открили едно от най-големите находища на сребро в истори­ята на Щатите. Последвала сребърната треска, тълпи сребротърсачи си запазили участъци из планините, издигащи се по протежението на река Роринг Форк. Възникнал град с чукови мелници за нагрошаване на рудата и набързо построена топилна пещ за извличане на среброто и златото от рудата. Скоро хълмовете гъм­жали от сребротърсачи, от мини и далечни миньорски лагери, а градът се изпълнил с минни инженери, зла­тари, въглищари, дърводелци, ковачи, кръчмари, тър­говци, каруцари, курви, работници, пианисти, картоиграчи, мошеници и крадци.