Читать «Разказът на Прислужницата» онлайн - страница 157

Маргарет Этвуд

Този текст — колебая се дали да го нарека „документ“ — е намерен на мястото на някогашния град Бангор, който преди установяването на галаадския режим се е намирал в щата Мейн. Знаем, че този град бил важна междинна спирка от така наречената Нелегална женизница, впоследствие наречена от някои историци шегобийци „Нелегалната парясница“. (Смях, ропот.) По тази причина нашата асоциация проявява силен интерес към него.

В оригиналния си вид находката се намираше в метално шкафче, произведено за американската армия вероятно около 1955 година. Този факт сам по себе си няма значение, защото е известно, че такива шкафчета нерядко били разпродавани като „военен резерв“ и поради това са били широко разпространени. Във въпросното шкафче, запечатано с лепенка, каквито навремето използвали за пощенските пратки, се намираха приблизително трийсет аудиокасети, вече доста остарели през осемдесетте или деветдесетте години след разпространението на компактдисковете.

Напомням ви, че това не е първото подобно откритие. Несъмнено сте запознати например с така наречените „Мемоари на А. Б.“, намерени в гараж в предградие на Сиатъл, и с „Дневника на П.“, изкопан по случайност по време на строителството на нов молитвен дом край някогашния град Сиракюз, Ню Йорк.

С професор Уейд бяхме много развълнувани от новото откритие. За щастие, няколко години преди това, с помощта на нашия превъзходен антиквар-техник, бяхме реконструирали машина, на която да бъдат прослушвани такива записи, затова веднага се заловихме с трудоемката задача по транскрибирането.

В сбирката имаше общо около трийсет записи с различно съотношение между музика и слово. Общо взето, всяка касета започва с две-три песни, несъмнено за камуфлаж, после музиката прекъсва и зазвучава глас. Гласът е женски и според нашите експерти сонографи е един и същ от начало до край. Етикетите по касетите са автентични за периода, датират, естествено, малко преди началото на ранната Галаадска епоха, защото светската музика е поставена под забрана от режима. Например има четири касети, озаглавени „Златните години на Елвис Пресли“, три с „Фолклорни песни от Литва“, три „Бой Джордж се разкрива“ и две „Нежните струни на Мантовани“, както и отделни записи: любимото ми заглавие е „Туистит Систърс в Карнеги Хол“.

Макар етикетите да бяха автентични, невинаги бяха залепени на касетата със съответните записи. Освен това записите не бяха в определен ред, а просто на дъното на шкафчето, неномерирани. Затова на мен и на професор Уейд ни предстоеше да подредим словесните откъси в реда, в който, изглежда, вървяха, но както съм изтъквал другаде, всяка такава подредба стъпва на известни догадки и следва да се смята за приблизителна и подлежаща на допълнителни изследвания.