Читать «Голос перепілки» онлайн - страница 100

Марія Ткачівська

– Шкода, – почув.

Оленка говорила ще щось. Здається, підбадьорювала Мартина. Та він ухопився за те одне-однісіньке слово «шкода» й погубив кінці.

«Шкода! Як мені шкода!» – рвалося його серце. «Як шкода, Оленочко», – кричали його німі губи. Що вони могли тепер сказати? Що дурний, як ступа, як довбня, як кіл у плоті. Сказати, що роками перекладав із кишені в кишеню її протерту стрічку. Смішний! «Ти казала, Оленочко, що легко скапарити собі життя. Як у воду дивилася. Ти була така молода й не по літах мудра. Який бзик мене тоді вкусив, що я пішов до війська? Який курячий розум заліз мені тоді в голову? Життя пройшло, а я як не жив».

Він довго шпортався в блюзі, нарешті витягнув десь із якогось дна маленьку червону стрічку й поклав їй на долоню.

– Пам’ятаєш? – надламував слово.

– Пам’ятаю, – підпалювала душу.

І розвиднився вечір, і від зорі стало світло.

«Я думав, на світі нема щастя, – дивився Мартин на небо. – Таки є».

Епілог

Борис пробув у лікарні майже місяць. Далі виписали якісь пігулки, уколи й відпустили додому. Відтепер медсестра мала приходити тричі на день. Розя зі Стефкою і вдень, і вночі надзирали за Борисом. Минув місяць… три. Борисові не легшало. Він танув щодня, як віск. Усі розуміли, що він уже на Божій дорозі.

Аня зателефонувала й сказала, що хоче побачити діда. Тепер уже всі знали, чому в них однакові прізвища. Крім Бориса. Перед тим Світлана бачилася з нею в Чернівцях і розповіла, що Борисові гірше.

…Коли до кімнати зайшла Аня, Борис стрепенувся. Молода вродлива дівчина в біленькій блузці з широким мереживом та спідничці з широкими фалдами. Стефка поставила крісло біля Борисового ліжка. «Ганна?» Борисове чоло змокріло ще більше. Аня сіла так близько, що Борис міг бачити її ясні зелені очі, її білі кучері, що спадали на чоло, на плечі, на груди. Спробував піднести до них руку. Поволі торкнувся її волосся й довго перебирав пальцями маленьке золоте пасмо.

– Яка ти файна! – прошепотів стомленим і тихим голосом Борис.

– Дякую, діду.

– Ти?…

– Я Аня. Мені бабуня Ганна Величко все розповіла про Німеччину й про вас… Ви мій дід.

– Ганна… – ледь чутно прошелестів губами Борис до Ані.

* * *

Був ясний ранок. Стефка знала, що він ясний. Навіть знала, що світить сонце. Вона сиділа біля Бориса й тримала в руках склянку з водою.

– Дати ще?

– Дай, бо дуже сушит.

Скрипнули двері.

– То хто? – прошелестів тихо тоненькими губами Борис.

– Мартин, – відповіла тихо Стефка.

– Мартин? Скажи й’му, най підойде ближче. Я хочу його видіти.

Мартинові ноги знічев’я прилипли до підлоги. Світ похитнувся в очах. Земля втікала з-під ніг. Дзвін калатав у грудях.

– Стефко, чуєш, скажи й’му, що я хочу й’го видіти, – повторив хриплим голосом Борис.

– Я тут, дєдю, – прошепотів Мартин. – Я тут.

– Виджу, сину. Тепер уже виджу. – На Борисовій щоці блиснула тоненька мокра стежка, що сховалася десь аж за коміром. – Ввожай на маму, сину. Залишаю її на тебе, чуєш?

– Чую, дєдю, – прошепотів Мартин, міцно стиснув Борисову руку, поцілував її й вийшов із покоїв.

Стефка підняла Борисову голову й приклала до його вуст склянку. Він помалу ковтнув. Стефка чула, як поволі бігла вода і як глибоко дихав Борис.