Читать «Тайният орден» онлайн - страница 54

Брад Тор

— Защо тогава го държим? Не можем ли да се отървем от него? — попита Харварт.

— Америка е ликвидирала две някогашни централни банки. Може да унищожи и тази, стига да иска.

— Там е работата. Американците трябва да го поискат. Нали?

— Именно, но повечето хора нямат представа какво представлява. Всъщност нека те попитам нещо. Колко добре познаваш протокола на американското знаме?

— Много добре — отговори Харват.

— Имаш ли право да закачиш друго знаме над него?

— Не, разбира се. Никога.

— Имаш ли банкнота в джоба си?

Харват кимна.

— Помниш ли какво пише най-отгоре? До „Съединени американски щати“?

Харват поклати глава.

— Извади банкнотата и погледни. Прочети ми.

Той извади банкноти от един долар, от пет и от двайсет долара. Дори и една от сто.

— На всичките най-отгоре пише „федерален резерв“.

— Един чудесен пример за това как гледат на себе си от федералния резерв — над правителството на Съединените щати. Банкнотите не се печатат дори от Департамента по финансите. Може да се печатат в сградата, но департаментът изобщо няма думата кога и колко да бъдат напечатани. А за да продължи играта на банкнотите стоят подписите и на ковчежника на Съединените щати, както и на секретаря на Департамента по финансите. Чрез контрола над нашата валута тази група от неизбрани от нас частни банкери доведоха страната до ръба на банкрута. Те не само емитират виртуално повече от сто и петнайсет милиона долара на час, за да покрият рискови заеми и сделки, извършени от техните приятелчета в банките, за които се знае, че са прекалено големи, за да успеят, но и…

— Чакайте малко — прекъсна го Харват —сто и петнайсет милиона долара на час?Отпечатват толкова много пари всеки час?

— Не ги отпечатват, а ги емитират виртуално и депозират тези суми в сметките на банките, които на свой ред сключват договори за рискови заеми и инвестиции, защото все едно колко грешни са стъпките им, за тях няма никакви последствия. Точно за това е и създаден Резервът.

— В случай, че толкова много пари се пускат в обращение — продължи да пита Харват, — това не означава ли, че парите, които имам в банковата си сметка, се обезценяват все повече и повече?

— Получаваш звездичка — похвали го Уайс. — Както вече споменах, откакто съществува Резервът, доларът е загубил деветдесет и шест процента от покупателната си стойност. Те налагат най тежките и съсипващи данъци чрез контрола, който имат над монетарната ни система, и то само за да покрият неразумните вложения на своите колеги, все за сметка на данъкоплатците. Защото кой, мислиш, плаща накрая сметката?

— Ние.

— Именно. Нещо повече, Резервът контролира и размера на лихвите върху твоите пари, както и лихвите върху имотния ти кредит, върху кредита за колата ти и студентския ти кредит. С тези виртуални пари се купуват държавни облигации, та да може правителството да харчи, да харчи, да харчи и да затъваме все по-дълбоко и по-дълбоко в дългове. А дали Резервът купува облигациите директно от държавата? Не, естествено, че не. Това става чрез посреднически фирми от приятелския им кръг в Ню Йорк, така че фирмите да вземат огромни комисиони.