Читать «Настане день, закінчиться війна...» онлайн - страница 182
Петро Михайлович Лущик
Засмужний знизав плечима.
– Та, мабуть, «дезертир», – непевно сказав він.
– Сам звідки? – поцікавився, як виявилося пізніше, староста камери.
– З Магерова.
Староста похитав головою.
– Ні, немає тут твоїх земляків. Давно з волі?
– Та як сказати! Місяць.
В’язні оживилися.
– І що нового на волі?
– Перемога, – просто сказав Засмужний.
– Знаємо, – відповів співрозмовник. – На честь цієї події вчора нас забули нагодувати.
– Так, – згодився Михайло. – Весело тут у вас.
– О, ти ще навіть не знаєш, як тут у нас весело! Що ж, запрошуємо до нашої компанії!
– А де мені сідати? – поцікавився новоприбулий.
– За правилами: біля параші. Але не переживай: через день-другий ти звільниш своє місце. Тут тюрма пересильна, довго ніхто не затримується.
Михайло Засмужний опустився на цементну підлогу поруч смердючого баняка з нечистотами, поклавши поруч із собою клунок, де залишився принесений з дому хліб. Каменюх заплющив очі і спробував згадати всі події, що врешті привели його сюди, у камеру Львівської пересильної тюрми.
Спочатку все йшло добре. Навіть занадто добре. Тепер Михайлові вже не треба було ховатися від людей; на сердите запитання Василя Вовка достатньо було просто показати видану у військкоматі довідку. Все йшло добре. Кожного місяця Михайло відвозив до майора Ситнікова клунок із продуктами, таким чином продовжуючи своє лікування.
А яким щастям було зустріти Різдво вдома, серед родини, спостерігати, як поволі підростає дочка, мужніє син!
Так проминула зима, передавши землю весні. Рана на шиї остаточно загоїлася і він вже подумував про те, щоб допомогти вдома з городами, як саме на Благовіщення біля воріт зупинився «воронок». Засмужні тільки-но повернулися з відправи і ще навіть не встигли сісти за стіл, коли на подвір’ї з’явилися двоє: Василь Вовк і невідомий старший лейтенант.
– Засмужний Михайло Теодорович, 1912 року народження? – дивлячись на папірець, запитав офіцер.
– Я, – опустив руки Михайло.
– Вас заарештовано.
Заголосили жінки, заплакав син, а батько лише похитав головою. Щось подібне вже було тридцять років тому, коли його самого забирали до Талергофа. Тоді він вижив, а чи доведеться синові?
– Ви дозволите, я перевдягнуся? – спокійно запитав Михайло, розуміючи, що у такій ситуації краще не нервувати прибулих.
– А ми на свято їдемо! – єхидно вставив Вовк.
– Десять хвилин! – попередив старший лейтенант.
Цього часу вистачило, щоб Михайло встиг надіти на себе військову форму, мати і жінка нашвидкуруч приготували на дорогу. Прощання було важким і тривало б довго, але командир «стрибків» постійно підганяв, грубо вирвав з рук Михайла клунок і кинув у «воронок». Засмужному нічого не залишалося, як послідувати за ним.
У містечку Магерів тюрми не було ніколи, але статус районного центру зобов’язував, тому її облаштували у підвалах двоповерхового будинку НКВС. Його обнесли високим дерев’яним парканом, який закривав від перехожих перший поверх, вже не кажучи про підвали.
Саме туди, у найнижчу частину будинку і помістили з/к Михайла Засмужного. Він сподівався зустріти тут переповнений льох такими ж, як і він, арештантами, натомість на земляній підлозі під невеличким вікном лежав якийсь чоловік. Одягнутий він був у таку ж форму, як і Михайло. Чоловік був босий.