Читать «Множинність злочинів: поняття, види, призначення покарання» онлайн - страница 7

І. О. Зінченко

МЛ. Бажанов вважав, що множинність злочинів має місце там, де однією особою або співучасниками вчинено два чи більше злочинних діянь, кожне з яких утворює ознаки самостійного складу злочину.

Подібними до цього є визначення Ю.О. Красикова, який вказує, що це є випадки, «коли винна особа одним чи декількома послідовно вчиненими діяннями виконує декілька складів злочинів», та Л. Л. Круглікова. що характеризував множинність злочинів, як «вчинення особою декількох правопорушень, кожне з яких розцінюється кримінальним законодавством, як самостійний злочин».

Вважаємо, що наведені визначення, в цілому правильно розкриваючи поняття множинності, все ж таки мають певні недоліки, бо не вказують всі суттєві ознаки множинності, зокрема, що всі злочини, які входять до її складу, повинні бути юридично значущими, зберігати свої юридичні властивості.

І.М. Тяжкова та Б.М. Леонтьев пишуть, що множинність злочинів — це вчинення однією особою двох чи більше злочинів, за які не спливли строки давності і не погашена судимість. Справедливо вказуючи, що діяння, які входять до множинності, не повинні втратити свого кримінально-правового значення, ці автори також називають не всі ознаки, притаманні множинності, зокрема, не вказують, що кожне з діянь, вчинених особою, має передбачатись в КК як самостійний склад злочину.

Зустрічаються і більш розгорнуті визначення, автори яких роблять акцент на соціальних рисах цього поняття. Так, А.А. Магомедов зазначає, що «множинність злочинів — це узагальнююче соціально-правове поняття, основне призначення якого полягає в тому, щоб відобразити випадки вчинення особою декількох злочинів незалежно від того, чи притягався винний до кримінальної відповідальності одночасно за всі вчинені діяння, чи він був засуджений раніше за деякі з цих злочинів».

Аналізуючи цю думку, можна зробити висновок, що автор в цілому правильно розуміє сутність множинності злочинів. Однак недоліком цього визначення є те, що юридичні ознаки поняття в ньому підміняються соціально-правовою характеристикою множинності злочинів та її значенням, що навряд чи доцільно робити у визначенні,

На нашу думку, під множинністю злочинів слід розуміти вчинення особою самостійно (або у співучасті) двох чи більше злочинних діянь, кожне з яких передбачене в Особливій частині КК як самостійний склад злочину, за умови, що кожне з цих діянь не втратило кримінально-правового значення і є відсутніми правові перешкоди для здійснення кримінального судочинства.