Читать «Із сонцем за плечима. Поліська мудрість Пелагеї» онлайн - страница 58

Володимир Лис

– Свічка помагає проти русалок, проти дідка (домового. – В. Л.), котрий розходився. Кажи при тому: «Ти не спиш, і я не спатиму, тобі світитиму, доки ни заснеш». Він і сховаєця, стихне, бо тоже спати хоче. А ще від страху перед громом, тоді тре’ запалити свічку, освячену на Громниці (Стрітення – В. Л.). Кажуть, грім, таку свічку почувши, сили втрачає і до того місця ни йде.

– Свяченої води випий перед далекою дорогою, якої боїшся. Обмий губи і лоба, як ни хочеш іти, а треба.

– Четверта (а може, й перша) велика поміч од молитви. Ранок з неї починай, перед сном молися, перед дорогою помолися або хоч перехрестися. А нападе страх – кажи: «Не боюся, бо зо мною молитва».

– Ни варто боятися: темряви, бо тоді з неї ніхто не вийде; ворогів, бо як готуєшся, що хтось зіврочить, то й зіврочить; лихого слова, бо воно, як ни боїшся, до того, хто сказав, вернеться; прокльону, бо до доброї людини те ни пристане; грому, бо є громнична свічка; смерти, бо що судилося – те ни обминеш, а боїшся – кажи, що багато ще ни зробив на цим світі; звірів, бо вони тибе бояться; мертвих, бо вже пожили на цим світі…

– Страх вивітрюється, ще коли про щось добре подумаєш. Коли на сонце подивишся або вдалину. Погані думки, наляканість тоже зникають, як удалину дивишся, особливо на чисте безхмарне небо. Сон нидобрий приснився – глянь скоріше у вікно – забудеться.

– Трапиться увечері ци вночі поуз могилок йти, боїшся – заздалегідь, при підході, перехрестися і при першому крижі . А ще – не дивися в той бік, бо здаватиметься, що хтось виходить.

– Ни од звіра, ни од страху, що, здається, за плечима виріс – не біжи. Біг – то твій найбільший переляк. Втікай тико од далекої небезпеки.

– Не бійся при хворобі. Думай і говори про добре. Чують твої слова Бог, і Матір Божа, і Янгол твій. Думають: «Цяя людина ще хоче жити, послужити Богові на землі, цяя людина ще чогось ни зробела». І сам про те думай, чого ти ще не зробив. Ще дітей на ноги ни поставив. Ще ни добудував щось. Ни доглядів.

– Їдна жінка казала, що заболіла, щось у грудях тисне й тисне, дихати ни мона. От, думає, так трудно, мабуть, скоро вмру. Та чого, нажилася вже, дочок замуж оддала, син женився, онуків побачила – ну що ще? Та тут згадала, що корова тільна. І ни вродить, а як вродить, то мертве тилєтко, як у той момент коло неї ни будеш, слів їй добрих ни казатимеш… А ще любила тая корівка, ну, може, Лиска ци Ряба, як неї при тім коло вим’я гладили. Ну, думає жінка, хто ж неї типерка погладить, хто слово добре скаже? Нє, ни можу вмерти, тре’ ще пожити, бо на тамтім світі корову стріну, а як нє, то снитиметься і янгол мій журитиметься, що я так нидобре зробела. І тилєтко загубила. Нє, буду жити, з болєсті вишкребуватимусь. І що ви-те думаєте? Виздоровила тая жінка.

Ще бабуся казала про небезпеку од запізнілого страху, страху навздогін або страху, що за плечима носиш. Кому невідоме почуття страху, що було б, якби потрапив під машину, яка тебе ледь не зачепила, упав з хиткої кладки чи мосту, перестрів тебе бандит, який того вечора когось пограбував (чи ще страшніше – зарізав) на темній вулиці, якою мала йти, і т. д. Мені теж знайоме це відчуття, бо й машина, в кузові якої їхав, падала з високої дороги, і танк в армії ледь не роздушив, і… Але я якось заспокоював себе тим, що все обійшлося добре, нічого ж не сталося. І проганяв запізнілий страх. Але знаю, що особливо гостро реагують, піддаються такому страхові жінки. І зазнають стресів не менш, ніж від того, що з ними реально сталося.