Читать «Чорний лабіринт. Книга третя» онлайн - страница 22

Василь Сичевський

«Але ж вони обдурили тебе! Вони не дали тобі слова…»

«Говорити можна не лише словами… Проте, кола пам'ятаєш, я все ж сказав їм… Хай наша правда на аркані, та краще вмерти більшовиком, аніж животіти підлим душогубом і скаженим гітлерівським собакою…»

«Я чув ці твої слова, Матвію…»

Тур дістав з цинку ще якісь папери. Погортав їх і відклав набік. Його увагу привернула фотокартка. Підніс її ближче до лампи. На ній була зображена волинська мадонна з двома дітьми. Старший тримався за материну спідницю, а молодший, ще зовсім крихітка, простягав рученята і посміхався довірливо й безхмарно. На звороті — напис: «Прощавайте і не згадуйте лихим словом, любі діти, дурного батька. І ти, дорога дружино, свого чоловіка. Без вини в душі я для вас став найтяжчим ворогом. Я чиню зло народові, а ви спокутуєте мої гріхи…»

В отворі дверей давно маячила зігнута постать Лиса.

— Закопали?

— Так, друже провіднику… Землю трамбують.

— Візьміть і це… Покладіть поруч. — Тур склав до коробки папери, фото, притис долонею кришку.

— Цу бефель! — мабуть, від бажання вислужитись зірвалось у Грицька німецьке слово. Провідник кинув на нього гидливий погляд. Шпинь знітився і поквапився покласти на стіл ще одну свою знахідку.

— Тут ось годинник… Золотий, з монограмою… У мерця знайшли…

Тур підніс годинник до світла. Сяйнула золота кришка, на якій було викарбувано: «Ростиславу Волошину. За заслуги перед ОУН. Степан Бандера».

— Павленко… — важко видихнув Тур.

— Ви щось наказали, перепрошую? — ще нижче зігнувся Гриць.

— Ви вільні.

Шпинь зник у темряві, а Тур ще довго дивився на годинник. Йому згадувались перші місяці перебування за кордоном. Якось, обідаючи на Цеппелінштрасе, в їдальні центру, розгорнув видання «Ідея і чин». В невеличкому некролозі, вміщеному на останній сторінці, говорилося, що член центрального проводу ОУН Павленко, він же Ростислав Волошин, загинув від більшовицьких рук. Волошин з його НВРО — то витвір Кука. Про це слід пам'ятати.

…Зв'язковий мав бути вже на місці. Тур рушив до скелі, що бовваніла ліворуч за смереками. Десь кричала сова, сонно перегукувались сороки. Над головою про щось шепотіло соснове гілля. А далі, за кронами, було видно холодні й до всього байдужі цієї ночі зорі. Біля старого дуба, як не придивлявся, не помітив нікого. Постояв за кущем, дослухався. Не шелесне. «Коли і прибув бігунець, то, мабуть, зачаївся й чека, поки підійду до сховка. Що ж, доведеться показати себе. Побачить, вийде».

Попрямував до дуба, засунув руку в дупло і… не знайшов гільзи. «Виявляється, таки був. Ну, це вже щось… Проте де ж відповідь? Адже мав бути грипс…»

— Не ворушись… — прохрипів хтось над вухом, і під ліву лопатку вперлося дуло шмайсера.

— Еней… — стиха промовив Тур, який краєм ока вже встиг розгледіти бородатого здорованя.

— Х-ха! Диви, впізнав. Здоров був, друже…