Читать «Чорний лабіринт. Книга третя» онлайн - страница 201

Василь Сичевський

Друже мій вірний, я прийшов сказати тобі, що жива на землі вища справедливість і, значить, варте житя людське всієї відданої за нього ціни».

Стояли мовчки.

Професор Дервіль опустив на груди важку непокриту голову. Йому було що згадати — і в часі поневіряння з Тодором по концтаборах, і у післявоєнному часі, коли він, ризикуючи життям, допомагав другові, переправляв його листи на Батьківщину. Мабуть, про ті листи думав зараз і Віллі Тегарт.

Проте їхні почуття, їхні думки не сягали глибини синівського горя і туги за батьком, які зараз стискали серце Павлові. За своє недовге житя він устиг пережити не одне прощання з батьком. Спочатку він чекав його з війни… Потім думав, як про мертвого героя. Пізніше прийшла звістка, що його батько зрадив, перекинувся у табір націоналістів. То були роки гіркоти і зневіри. Від Андрія Гаркуші довідався про БСВ, Дахау, Ебензе, проте відчував, що і це ще не вся правда. Сподівався, що тут, у Мюнхені, зустрівшись з людьми, які знали батька, йому відкриється більше. Але поки що мовчали люди, мовчала могила, німував сірий камінь з написом: «Федор Крайниченко».

— Скажіть, Віллі, ви знали мого батька? — спитав раптом.

— О, тоді я був ще малий… А от мій батько глибоко шанував Тодора. Манфред теж завжди згадує про нього з повагою…

— Хлопчику мій, — професор поклав Павлові на плече руку. — Коли людину згадують добрим словом, це зовсім не мало…

Постояли ще якийсь час біля могили, зробили кілька знімків на пам'ять і рушили до брами — принишклі, неначе торкнулися вічності.

На набережній їх чекала Патриція.

— Андре, — промовила, ніяковіючи, — можна вас на хвилиночку? — Взяла за лікоть і повела до парапету, де стояла її «іспано-сюїза».

— Скажіть, це син Теда? Я не помилилась?

— Так… Це син Федора Крайніченка.

— Благаю вас, Андре. В мене нічого нема, але я дуже хотіла б подарувати йому що-небудь на пам'ять… про себе, ні… Про його батька! Але що? — замислилась, раптом спалахнула надією: — Айн момент! У мене ж… — Прочинила дверцята машини, вхопила портативного приймача й простягла: — Ось, візьміть! Тед купив його в Монте Карло і слухав Київ… Потім, як повернулися, він не розмовляв зі мною, лежав і весь час тримав його біля вуха… Візьміть для сина. Його, здається, звуть Пауль?

— Павло Федорович Крайніченко.

— Я вам дуже вдячна! — тицьнула йому до рук приймача, скочила до машини. «Іспано-сюїза» пихнула синім димком і покотила набережною вздовж каналу. Андрій якусь мить стояв, розмірковуючи, потім пішов до «фольксвагена» і поклав приймача на коліна Павлові.

— В останні дні життя твій батько не розлучався з цим приймачем.

Відчуваючи, що його почнуть розпитувати про Патрицію, запитав сам:

— Даруйте, Віллі, ця пані справді купила «Сен-Готард»?

— Два роки тому… Газети писали, що вона причетна до вбивства барона Торнау і його секретарки. Я читав її заяву в газеті… Тоді її визнали божевільною і вона кудись зникла… Але, гадаю, то лише для того, щоб зам'яти справу. За цим стоїть всемогутній Гуго фон Глевіц. Цей нині диктує свою волю Аденауеру, не те що поліції…