Читать «Томек у країні кенгуру» онлайн - страница 21

Альфред Шклярський

Розповіді мандрівника, хоча й були не дуже детальними, неабияк схвилювали Томека, і він почав розпитувати Смугу про жителів Австралії, про клімат та інші особливості континенту. Відповідаючи на град запитань, Смуга відчув спочатку легке лоскотання в горлі, а потім його стало хилити на сон.

Незабаром він дійсно заснув, перервавши мову на півслові. Сидів навпроти Томека й, не зважаючи на дуже незручне положення, проспав уже майже годину. Спочатку Томек дивився на нього з докором. Він не міг зрозуміти, як можна так раптово заснути під час дуже цікавої розмови. Потім він заспокоївся й з цікавістю спостерігав за кумедними рухами голови й тулуба заснулого супутника.

«Якщо тато спить так само міцно, як пан Смуга, то в Австралії ми поживемо недовго, — підсумував зрештою Томек, — бо можна заснути де-небудь у пустелі й прокинутися в шлунках диких динго. Доведеться наглядати за ними».

Такими розмірковуваннями Томек коротав час, не здогадуючись, що градом своїх запитань він нагнав сон на свого опікуна. І справді, мисливець, який міг без перепочинку та сну цілими тижнями ганятися за дикими звірами, заснув від утоми, відповідаючи на запитання чотирнадцятирічного хлопця.

Минала година за годиною. Смуга спав непробудним сном. А потяг тим часом наближався до Трієста. Пасажири вже почали готуватися до виходу. Томек захвилювався. Вигляд супутника, що міцно спав, раптом викликав у нього жахливу підозру. З дитинства він цікавився пригодами славетних мандрівників. Знав багато про небезпеки, що підстерігали їх на чужих континентах. Смуга мандрував багато й недавно сказав Томекові, що довгий час перебував в Африці. Хто знає, чи не вкусила його якась зла муха цеце? Можливо, Смуга захворів на сплячку. Томек почав крутитися, голосно кашляти, але це нічого не допомагало. Смуга спав, як убитий. Тепер Томек усвідомив жах свого становища. Якщо це сонна хвороба, то він не впізнає батька на вокзалі, адже в нього не було навіть його фотографії. Проте через кілька хвилин обличчя в нього проясніло.

«Викличу двох носильників і накажу носити сплячого Смугу по перону, — вирішив він. — Тоді батько напевно впізнає нас!»

Заспокоївши себе цим, Томек чекав дальших подій. На щастя, його побоювання виявилися даремними. Ледве потяг почав зменшувати швидкість, як Смуга розплющив очі й відразу поглянув на годинник.

— Зараз висідаємо, — сказав він. — Я трохи задрімав. Ти не нудьгував, Томеку?

Томек серйозно поглянув на свого супутника й, мить повагавшись, запитав його:

— Ви впевнені, що під час перебування в Африці вас не вкусила муха цеце?

Смуга сприйняв це запитання як продовження розмови, перерваної його сном, і відповів:

— Ні, мене не вкусила муха цеце, але мені доводилося бачити жителів Африки, хворих сонною хворобою.

— А ця хвороба заразлива? — не вгавав Томек.

— Ні, її переносять тільки мухи цеце.

— Ви в цьому абсолютно впевнені?

— Чому ти про це запитуєш? — здивувався Смуга.

— Може, в Трієсті ви все-таки підете до лікаря?