Читать «Материками й океанами» онлайн - страница 10

Георгій Кублицький

Але все-таки за першої подорожі такі випадки траплялися не часто. Лейтенант Кук говорив, що потрібно уникати кровопролиття. Він шкодував, що довелось провчити картеччю новозеландців на острові Мера, які вкрали шмат парусини; він розсердився, коли матроси протягнули у вухо таїтянській модниці дужку замка, замкнули його, а ключ викинули в море. Вухо потім довелося різати: замок важив не менше фунта.

Але за другої подорожі, коли вони вирушили на кораблях «Резолюшн» і «Адвенчур», капітан Кук — хай буде вічно світла його пам'ять! — став дедалі частіше зраджувати правила доброго християнина. У бідного капітана Кука почав псуватися характер.

Характер же почав псуватися у Джемса Кука тому, що заздрісні й гордовиті лорди з адміралтейства дали йому чин капітана другого рангу, хоч він безперечно заслуговував за свою першу подорож підвищення в капітани першого рангу. Джемс Кук зрозумів, що коли він навіть здійснить неможливе, його все одно постараються відтіснити, принизити, дорікнути незнатним походженням.

Їхні кораблі знову шукали тоді Південний материк. Із благословенних теплих вод вони ввійшли в царство полярної криги. Треба було мати сміливість і волю капітана Кука, щоб не повернути назад, побачивши плавучі крижані гори, які стикаються одна з одною. Кораблі проникли так далеко на південь, як не проникав ніхто до них. Вони відкрили там «кілька островів і крайні з них назвали Землею Сандвіча. І якщо їм все ж не пощастило знайти Південний материк, то, звичайно, тільки тому, що цей материк існував лише в уяві кабінетних учених. Капітан Кук заявив потім на весь світ, що вій остаточно відкинув гіпотезу про існування цього материка і що навряд чи хто зможе здійснити більше на далекому півдні, ніж здійснив він. Прекрасні слова! Але все ж капітан Кук волів би краще знайти землю, ніж сказати, що коли вона і є, то тільки біля полюса, в місцях, недоступних для смертного…

їхні кораблі за другого плавання знову відвідали не тільки полярні, але й тропічні моря, відкрили великий острів Нову Каледонію.

Так, капітан Кук став забувати свої колишні поради. Інколи він говорив, що варто показати тубільцям у дії вогнепальну зброю, щоб вони відчували силу білої людини. На острові Анамока він сам увігнав у тубільця заряд з мушкета. А яка перестрілка спалахнула на острові Тан! Тубільці відбивались камінням, але що каміння супроти гармат!

І ось ця нещасна третя подорож. Вони мали побувати в південних водах і оглянути там деякі острови, відкриті французами, а потім піти на північ, проникнути через протоки між Азією і Америкою в Північний Льодовитий океан і, обійшовши Американський материк, попасти в Атлантику. Таке завдання міг вирішити тільки капітан Кук, якого після другої подорожі якщо не люди адміралтейства, то вже, в усякому разі, народний поголос називав першим моряком Англії.