Читать «Будинок з привидами» онлайн - страница 74

Володимир Бєляєв

— Які сопливі?! — мало не закричав я. — А Полевой, а Марущак! Навіть Картамишев — і той не гребує грати, а його ж, я чув, у повітком відкликають.

— Ну, ну, ну. Ти не гарячися. Я просто пожартував. А загалом футбол я вважаю за безглузду, витрату часу. Краще Рубакіна почитати. Читав його книжечки?

— Ні.

— Цікаві, пізнавальні. Я, коли комсомольський клуб у Балті охороняв, ними захоплювався. Всі розійдуться, а я назбираю під лавами недокурків, погашу всюди світло, тільки на сцені залишу, притягну диванчик туди з бібліотеки, ляжу, сукном червоним укриюся і читаю. Їсти хочеться — страх! А нічого… Покурюю та читаю.

— А ти «Спартака» читав? — вирішив я похвастатися перед Коломійцем, але він, по слухаючи мене, сказав задумливо:

— Так, Балта… Хороше місто Балта. У мене в цьому кісті дівчина одна зосталася, Люся. Хоч ти, правда, ще пацан і в цих справах не розумієш.

— Я не розумію? Ого! — сказав я ображено. — У мене в самого в місті знайома дівчина є.

Коломієць подивився на мене й засміявся.

— Ох ти, франт-герой! З тобою, виявляється, треба бути насторожі! — сказав він весело і хльоснув коней.

Ми проїжджали мимо баштана. Він увесь заріс біля самої землі низьким витким огудинням. Де-не-де з цього темно-зеленого огудиння визирали круглі боки кавунів, жовті дині. Посеред баштана чорнів складений з жердин, укритих лободою, курінь сторожа.

— Дядьку! — склавши руки човником, закричав Коломієць.

З куреня в коричневій домотканій коротайці, з важким кийком у руках вийшов сторож.

— Чого вам? — спитав він підозріливо.

— Продайте кавуна, дядьку, — попросив Коломієць.

— А ви ж звідки будете?

— Ми міські. В радгоспі працюємо.

Дід постояв хвилину мовчки, а потім пішов по баштану, обстукуючи кавуни. Шукав він недовго і, вийшовши на дорогу, простяг Коломійцю довгастого кавунчика.

— Беріть. Це добрий кавунчик.

— Спасибі, дядьку. Скільки ж вам грошей?

— Нічого! — відповів сторож.

— Чому ж? — здивувався Коломієць. — Дурно ми не візьмемо.

— Беріть, беріть, — сказав дід. — Хлопці ви молоді, грошей у вас, мабуть, мало, — візьміть так. Інший, сатана, просто поліз би на баштан, а ви люди акуратні, попросили по-хорошому, — то візьміть безплатно.

— Ну, спасибі вам! — сказав Коломієць, поганяючи коней. — Дай боже вам ще стільки прожити!

Тільки ми від'їхали, Коломієць ударив кавуном по рублю, кавун з тріском розколовся, і білий сік його потік на сухі колоски пшениці.

— Жовтий. Глянь! — здивувався Коломієць. — Ну нічого, хоч жовтий, та спілий. Бач — кісточки чорні. Бери.

Я взяв меншу половину кавуна і, притуливши до рота, став виїдати м'якуш. Кавун був дуже соковитий і теплуватий, солодкий сік капав мені на сорочку, я ковтав куски кавуна і був вдячний Коломійцю за його угощення. Що н казати, він, видно, спритний і кмітливий парубок, з ним не пропадеш.

Коні повільно везли важку підводу. Високо в синьому небі співали невидні в сонячних променях жайворонки. Десь за зеленими горбами протікав Дністер. І далеко на радгоспному току розмірено пахкав локомобіль; чорний дим з його труби підіймався над радгоспним садом.