Читать «Портрет Доріана Ґрея» онлайн - страница 148

Оскар Вайлд

З'являлися в Україні різного часу — з вимушеними інтервалами в кілька десятиріч, коли було не до чистої естетики, — і критичні студії про Вайлда, і оригінальні художні твори аналогічної з Вайлдом проблематики Миколи Вороного, Олександра Олеся, Миколи Зерова, Павла (Пилиповича та інших.

Маємо — хоч як то дивно — і музичні твори на Вайлдові сюжети: це і симфонічна увертюра «Доріан Ґрей» киянина, а потім заморського емігранта Миколи Недзвєдського, три опери «Флорентійська трагедія» (за ранньою незакінченою п'єсою Вайлда), і «Саломея» харків'янина Бориса Яновського, «Доля Доріана» одеситки Кармели Ципколенко та інші. Але цілісне засвоєння доробку променистого ірландця у нас ще попереду.

Та й стиль Вайлда, за всієї його екстравагантності, не така вже й несподіванка для українського читача. Коли ми поринемо в художню манеру таких оригінальних майстрів прози, як Валер'ян Підмогильний чи В. Домонтович, то, певно, знайдемо не в одному аспекті щось спільне з ірландським «генієм парадоксу».

А коли перекладуваний автор, мавши самостійну вартість, ще й спонукає нас віднаходити і в своїй літературі споріднені з ним непересічні мистецькі явища чи бодай лише призанедбані стилістичні потенції — то тим бажаніший він гість у ній. Оскар Вайлд — один з таких особливо бажаних гостей.

Ростислав Доценко

Примітки

1

Калібан — один із головних персонажів Шекспірової «Бурі», антагоніст мудреця Просперо; слуга, що повстає проти господаря, грубий, злий, неотесаний дикун. Найімовірніше, що етимологічно це ім'я Шекспір вивів від слова «канібал».

2

Ґровнері — мистецька галерея у Лондоні, в якій виставлялися переважмо художники-імпресіоністи та інші представники неакадемічних стилів.

3

Адоніс — у грецькій міфології надзвичайно вродливий юнак, у якого закохалася богиня вроди й кохання Афродіта.

4

Нарцис — самозакохана людина. У грецькій міфології — це красень-юнак, що помер від кохання до самого себе, коли побачив своє відображення у річці.

5

Венеційці — представники венеційської школи малярства (XV—XVIII ст.), яку вирізняє життєствердність образів і цікаві колористичні новації: Джованні Белліні (більше знаний як Джанбелліно), Джорджоне, Вечеллі Тіціан, Паодо Веронезе, Тінторетто, Джованні Баттіста Тьєполо та інші.

6

Антіной (пом. 122 р.) — молодий красень родом з Клавдіополя (Мала Азія), улюбленець римського імператора Адріана. По смерті Антіноя від нещасного випадку імператор наказав його обожествити.

7

Цей вислів певною мірою перегукується з теорією давньогрецького філософа Платона (бл. 427—547 до н.е.), викладеною у праці «Світ ідей».

8

Іст-Енд — один із найзлиденніших районів Лондона.

9

Ітон — відомий в Англії коледж для хлопчиків з аристократичних родин.