Читать «Злий» онлайн - страница 263
Леопольд Тирманд
Шая і швидко і вправно лавірує в густім натовпі покупців.
На трубах центрального опалення, що тягнуться вздовж фронтальної стіни, сидить п'ятеро юнаків у кольорових клітчастих сорочках; чуби в хлопців напомаджені і начесані на лоб, на обличчях вираз нудьги.
— Як справи? — запитує Шая, підходячи.
— Нудно, — говорить один з молодиків.
— Ізя пропонує зняти ось це, — додає другий, показуючи на червоний довгастий вогнегасник, що висить поруч, — щоб трохи порозганять покупців з Центрального універмагу. Ну й шалапутний цей Ізя, правда?
— Цікаво, — питає той, — скільки б вилилося з цього бачка? В такому вогнегаснику рідини, мов у добрій ямі.
— Була б зараз горілка, ніхто б не втримав мене тут, — важко зітхає четвертий з молодиків, — і гроша ні в кого з нас нема, хоч іди та працюй.
— Спокійно, хлопці, спокійно, — беззубо всміхається Шая, — тільки без паніки. До вас прийшов добрий дядечко. Тобто я. Ще сьогодні вам перепаде по кілька злотих, а завтра кожен з вас дістане у мене квиток на матч.
На обличчях юнаків з'являється радість. Шая нахиляється, всі збиваються в тісну купку, з якої чути шепелявий голос.
За хвилину він прямує до виходу. Затримується перед величезним дзеркалом на всю стіну. В дзеркалі відбиваються постаті двох юнаків у попелястих куртках; юнаки сидять на протилежній балюстраді.
— Чого чекаєте, козаки? — питає Шая, підходячи.
— Божену і Данку, — відповідає один з хлопців, зачісуючи світле волосся.
— Хочете заробити кілька злотих і квиток на завтра? — посміхається Шая.
— Звичайно, хочемо!
До хлопців підходять дві молодесенькі, дуже гарненькі дівчини в крикливо яскравих спідничках.
Шая інформує швидко і коротко, потім додає:
— Сьогодні о десятій.
— Фіфи, — звертається до дівчат той, що зачісувався, — сьогодні нам не до вас. Гайда додому. Завтра, товаришки, також не можемо, розумієте? Справи. Боля і я дістали роботу, — закінчує він, показуючи на товариша поруч.
— Будуть! — гукнув Крушина, підбігши до «Гумбера», що саме загальмував. — Будуть, пане голово! Цепурський обіцяв! Ну й намучились ми, поки знайшли все потрібне для квитків. Я з ним півдня мордувався. А як викаблучувався, коли б ви знали!
— Сідай, — сказав Меринос, відчиняючи дверцята, — поїдемо.
Крушина сів, важко зітхнув і закурив. У світлі вуличних вогнів обличчя в нього блищало. На щоках темнів заріст, галстук зсунувся набік. Темні тіні втоми лежали під очима і круг перебитого носа. Останні два дні сильно змінили вигляд Роберта Крушини. Меринос з хвилину дивився на нього.
Тобі треба, Бобусю, трохи відпочити, — порадив він.
Тепла хвиля розлилася в грудях Крушини: ці слова були для нього найкращою нагородою.
«Чи витримає? — холодно подумав Меринос, — він мені завтра буде потрібен».
Оливковий «Гумбер» загальмував біля нового корпусу на вулиці Сенкєвича. Крушина вийшов з машини, за ним — Меринос. Вони перейшли через Маршалковську і попрямували до рогу вулиці Монюшка: навколо стелилася величезна просторінь площі. Вглибині горіли яскраві лампи. Нічна зміна асфальтувала проїжджу частину вулиці біля висотного будинку, кремові панелі якого відбивали синясте вечірнє світло. Вулиця Монюшка була коротка: навколо рештків руїн скрізь височіли дощані паркани. Тут були колись корпуси великих банків, ощадних кас і благодійних товариств. Чорні, високі, масивні, вони підносили тут свої обгорілі стіни за неймовірно важкими колонадами. Не сьогодні-завтра вони мали зникнути, поступитись перед плановою відбудовою. Був це один з останніх притулків мороку й тіней серед світлого простору найбільшої площі в Європі.