Читать «Балтазар прибуває в понеділок» онлайн - страница 16

Теодор Константин

В ту мить хтось постукав у двері. Це був черговий сержант-

— Товаришу капітан, дозвольте доповісти: солдат Кетелін рапортує, що виявив інші сліди на смузі.

— Інші сліди! — повторив капітан зовсім спантеличено. — Добре!.. Добре!.. Ідіть!

— На вашій дільниці, капітане; порушники гуляють, мов князі в лободі.

III. ДІАГНОЗ МАЙОРА РАДУ МЕНЕЇЛЕ

Добре розвиднілося. На машині доїхали за кілька хвилин. Там знайшли солдата Кетеліна, який на них чекав. Цей другий слід був на віддалі біля трьохсот метрів від сліду, виявленого вночі.

— Він прокотився клубком, — пояснив солдат, трохи зніяковілий від присутності полковника.

Це можна було одразу помітити. Такий слід міг би «прочитати» кожний прикордонник зі стажем у кілька днів служби на кордоні. Та справа була в іншому. Чи хтось клубком котився туди чи звідти? На паралельній зі смугою стежці, яка всю ніч протоптувалася патрулем, не можна було знайти ніяких слідів, бо земля втопталася. Та далі, приміром, за двадцять метрів від смуги, капітан Кодру виявив майже ясний слід дуже великого черевика, скерованого носом всередину дільниці, яка ними охоронялася,

— Дивіться, товаришу полковник, дивіться! — звернув його увагу капітан Кодру, голосно кличучи. Він — майже закричав від ще сильнішого, ніж раніше, напруження.

Полковник Іонашку, флегматичного темпераменту, був так здивований капітановою знахідкою, що. почав клацати пальцями, мов хлопчисько, котрому нічого робити.

— Теж кроки вашого Детунату, чи не так?

— Здається, його, товаришу полковник.

Полковник рушив шукати інші сліди і знайшов їх далі в глибині дільниці.

— То що ви скажете?

Капітан стиснув плечима. І все. Та не тому, що він не склав власної думки, а тому, що знову було почуття, ніби він не Існує, а тільки марить.

— Ми не зовсім певні, може, ці сліди й давні,— заперечив він зрештою.

— Та так само не впевнені, що вони свіжі, наприклад, цьогонічні?

— Ні,— змушений був, зітхаючи, визнати капітан.

— Якщо сліди свіжі, це означає, що Детунату після того, як зробив коротку прогулянку на сусідню територію, повернувся. Ви, здається, говорили, що Детунату не дурний, чи так?

— Ні, не дурний, товаришу полковник.

— Все ж мені здається, він не дуже розумний.

— Ні?

— На мою думку, ні. Подумайте! Вперше перейшов смугу на той бік, несучи когось на спині, вдруге пройшов назад, цього разу сам, котячись по зораній землі, мов вальок. І коли він ішов туди, і коли повертався, залишив візитну картку: слід своїх черевиків. Так от і в мене є причини гадати, що він не дуже розумний, якщо він собі уявив, що ми дамо обдурити себе його хитрощами.

— Товаришу полковник, все-таки дивно, що я себе запитую, чи не збожеволів Детунату? В усій цій події немає й краплі логіки. Ні краплі! — повторив він зі злістю в голосі.

Капітан з відчаєм ухопився за думку, що, можливо, Детунату збожеволів. Та як же! Детунату, при своєму розумі, такий Детунату, якого він знав і як той поводився, будучи на заставі, ні в якому разі не міг би вчинити подібної підлоти. Й окрім того, логічно міркуючи, що примусило його перейти кордон разом з кимось? Логічно було б, якби Детунату лише допоміг шпигунові підійти до прикордонної смуги, ведучи його більш безпечним маршрутом — що, між іншим і трапилося — та, вже прибувши на розпушену землю, дати йому самому пройти. Рішуче, якби Детунату був при своєму розумі, він би не перейшов і, головне, не повернувся б назад після того.