Читать «Златото на Аляска» онлайн - страница 57
Емилио Салгари
Като пришпориха мустангите, четиримата мъже, следвани от останалите два коня, натоварени с инструментите, прекосиха хълмиста равнина и стигнаха в края на една горичка с големи дървета, кората на които имаше хубав червеникав цвят. Бени слезе от коня, даде знак на другарите си да го последват и навлезе в гората, следван от Армандо и Фалконе. Бек се зае да запали огън и да издигне палатката, тъй като решиха да останат до следващия ден.
— Тук ли се намира сладкият извор? — попита Армандо.
— Да — казаха механикът и Бени през смях.
— И къде е?
— Скрит е в стъблата на тези дървета.
— Шегувате ли се?
— Ни най-малко, попитайте чичо си.
— Бени казва истината — потвърди той.
— O!… Би било интересно!
— Почакайте да направя няколко съда, а след това ще ви дам да опитате сладката вода.
— Къде ще намерите съдове?
— Тук индианците намират всичко необходимо за събирането на сок. Ето едно дърво, точно каквото ни трябва.
Каубоят се приближи до една висока и дебела бреза взе ножа и отдели няколко широки ленти здрава, но гъвкава кора Много бързо направи нещо като фуния, която спокойно можеше да побере четири галона течност.
— Вижте колко е лесно — каза той, като продължи да изрязва още ленти от кората — От тази бреза индианците правят леки канута, които превозват четири-пет души, и с тях дръзват да прекосяват дори бързеите на големите реки. Аз ще се задоволя да направя три-четири съда и няколко тръбички, които да използувам като канелки.
— С каква цел?
— О!… Ама че любопитко!… Сега ще научите.
Като направи четири фунии и препъна няколко кори в конусовидна форма той се приближи до едно голямо дърво с червеникава кора и с ножа си направи дълбок прорез. Пъхна в него канелка, подложи един от съдовете и продължи странната си операция върху други три.
— Сезонът е много подходящ — каза той, след като свърши.
— Точно през пролетта индианците събират захарта. Колкото по-топли са дните, толкова повече е и сокът, защото топлината увеличава отделянето му. Погледнете, Армандо!…
Младежът се доближи любопитно до дървото и видя, че по канелката, която каубоят бе прикачил, течеше струя течност, която доста бързо се събираше в поставения отдолу съд. Бени потопи своята кожена чаша напълни я със сок, подаде я на Армандо и му каза:
— Пийте до насита. Преди да дойде утрешният ден, това дърво ще ни даде около три галона сок.
Армандо първо опита после жадно и с голямо удоволствие изпи остатъка и каза:
— Прилича на медена вода.
— Значи превъзходно?…
— Прекрасно, Бени.
— Знаете ли как се наричат тези дървета?
— Не.
— Това е клен.
— А!… Вече съм чувал да се говори за него.
— А сигурно сте яли и захар от клен, като сте мислели, че е от захарна тръстика. По тези места още доста я използуват. Едно време производството бе много голямо и от тези дървета се печелеха хиляди долари, така ли е, господин Фалконе?