Читать «Царський пояс» онлайн - страница 86

Лідія Гулько

Він трішки подумав і запитав:

– Цікаво знати: куди кочовище діває вирощене збіжжя? До моря з собою везе?

– Здебільшого з собою забираємо. Також продаємо. Іноді на місці закопуємо. У ямах ховаємо…

Але тут хлопчаків збили з ніг. Людська лавина понесла їх за собою.

Сумна новина

Над скіфським містечком колихався людський галас. Жінки стогнали і голосно зойкали, діти рюмсали, чоловіки вигукували прокляття ворогам.

Люди скупчилися перед білим наметом. У всіх и напружені обличчя. З намету вийшов Скіл, шаман, Жилавий, столітній дід і посланці від царя. Люди принишкли. Прибулі скочили на свіжих коней, що їм підвели конюхи, і рвонули з місця.

– У хлопців довга дорога. Потрібно всім рознести звістку, – хтось сказав.

Народ збився в тугий кулак. З усіх боків линули занепокоєні голоси:

– Скіле, що трапилося? Яку від нашого царя вість принесли?

Скіл підняв руку, прохаючи тиші. Дзвінким голосом сказав:

– Слухайте, браття, і хай Гойтасир, бог світла і сонця, мене укріпляє, коли говоритиму. До кордонів Скіфії наближається небезпечний ворог. Перс Дарій веде багатотисячне військо. Його війська пограбували сусідню з нами Фракію. Підступає до наших рубежів.

Народ сколихнувся. Жінки заголосили. Зображуючи невтішне горе, кожна смикала на голові волосся. Дітлахи на їхніх руках, наче за командою, заверещали. Столітні діди посипали голови холодним попелом. Дорослі чоловіки-воїни з піднятими кулаками вигукували:

– Із нами бог війни Арес. Не віддамо свої землі Дарію. Переможемо персів. Скіле, веди нас у бій.

Від уважного Мишкового зору не приховалося, що неповнолітній вождь тримається непевно. Він розгублений. Можливо, те саме відчув Жилавий, бо ступив наперед. Вояки враз стихли. Жінки стулили роти, а дітлахи перестали рюмсати. Щоправда, одне на руках вередувало. Але на нього з усіх боків цитькали; воно злякалося й стихло.

– Сколоти – сміливий, згуртований народ. Для інших ми непереможні. Непереможні, бо не прив’язуємося до одного місця. Не поклоняємося жовтому металу, дорогим речам, як інші, гнилі, народи. А поклоняємося лише богам і могилам прадідів, що нас охороняють.

Мишко про себе вже давно відмітив: Жилавий сильний, завзятий і розумний. Він побував не в одній бойовій сутичці. Ба скільки на його голові та руках шрамів. Скіл прислуховується до його порад. До того ж Жилавий у розквіті сил і років. Йому за тридцять. А Скіл ще підліток. Різниця вагома.

– Скіфи непереможні! – вигукували підбадьорені воїни. – Боги і прадіди захищають сколотів! Веди нас у бій, Скіле.

– Гінці сказали, що армія Перса величезна і добре озброєна. Нам бракує зброї боротися з сильним ворогом, – сказав сумовито Скіл.

– Але ж у нас є золото. Треба його тільки відкопати, – навперебій підказували недосвідченому вождеві вояки. – За наше золото можна купити зброю.

– Так, у могилах прадідів зберігається жовтий метал, – погодився Жилавий. – Але, для того, щоб увійти в могилу і взяти золото, треба мати дозвіл від богів і покійних. А боги і діди довго думають, радяться. Скіф без дозволу не може порушувати спокою тих, хто в курганах.