Читать «Царський пояс» онлайн - страница 72
Лідія Гулько
– Коргоруші схожі на чорних кішок? – уточнив Мишко.
– Так, то коргоруші нишпорять під огорожею. Збіглися на поживу ще завидна з усієї Ольвії, – сердито буркнув Дворовий, пережовуючи рештки пряника.
– Я готовий допомогти вам. Ми разом проженемо підступних істот, не дозволимо їм винести борошно, – гаряче пропонував свої послуги Мишко.
Дворовий хмикнув.
– Хлопчику, ти чистий і добрий. Не раджу тобі втручатися у справи хатньої та дворової нечисті. Хоча я й сам серед них. То зла сила. Вона може тобі зашкодити і ти згодом довго хворітимеш. Та й хижка, де зберігається борошно, трухлява. До неї ведуть підземні ходи, відомі коргорушам.
– Сподіваємося, для господарів це буде наукою. Надалі дбатимуть про своє майно і продукти. Берегтимуть їх та зачинятимуть комори на засуви, – додав глибокодумно Домовий.
– Таки буває, що біда навчить, як на світі жити, – увернув і свою хатню мудрість Сусідонько.
– Коли господарі жирують, тоді й мені добре живеться, – розмахував довгим язиком Лизун. Він уже уплів шматок пряника. – Я дуже люблю млинчики гарячі. Такі, що подають із вогню. А ще люблю вночі лизати жирні горщики та казани. Яка то насолода! Весь перемажешся кашею, засмажкою, жиром. А потім залізеш у темний куток, під віник, та вилизуєш себе цілий день. А вночі знову на промисел – по горщиках і казанах. Хіба буває щось приємніше?
Невидима хатня нечесть збилася докупи і дружно хором голосила. Мишко хотів їх утішити, та Неоніла покликала:
– Мишо, ти ще там, біля вогню, не заснув? Іди, хлопчику, до нас. Повечеряємо та будемо готуватися до сну.
Маленькі чоловічки сполошилися. Мишко покришив на припічок залишок медового пряника. Істоти засовували крихти за щічки, вкидали їх за пазуху. Збігли дровинякою і шугонули в хмиз. Хлопчик позіхнув. Він почовгав до гурту.
Час бабусі Дрімоти
У хатині дядечка Демида тихо. Вогонь у печі майже згас. Ія свистить носиком уві сні. Вона бачить себе поруч із мамою. Наче вони йдуть некрополем, взявшись за руки, як подружки. У вільних руках торбинки з подарунками. Це пожертва для Зевса. Ольвійська малеча заздрісно дивиться їм услід і перемовляється: «Іїна мама молода, вродлива. Наші мами не такі гарні, як Іїна мама». Дівчинка усміхалася уві сні.
Мишко крутився, перевертався з боку на бік, совався. Але сон до нього не йшов. Він помітив, як на вікно лягла довга тінь. Хлопчик звівся на лікті. На нього крізь шибку дивилася бабуня. Її обличчя кругле і добре, як пампушка.
Бабуня безшумно протиснулася через щілину між рамою і склом. Безшелесно підійшла до ліжка, де лежав хлопчик. Схилилася до нього. М’якими лагідними руками поправила ковдру, погладила йому голівку і прошепотіла:
– Спи, Мишуню. Я – бабуня Дрімота. Прийшла сон твій оберігати.
Дрімота, ритмічно погойдуючись, співала колискову пісню. Хлопчик бачив гай, у якому білява гарненька дівчинка зривала квітку, ось таку. Дерева там хитали вітами і шелестіли листячками: люлі, люлі. А зозулі все отак: ку-ку, ку-ку. Дівчинка зустріла зайчика, що дрімав на горбку. Була б його спіймала, та зозуля зайчика злякала: ку-ку, ку-ку.