Читать «Царський пояс» онлайн - страница 71

Лідія Гулько

На припічок вилізла дивна парочка. Обидва пузаті, кошлаті, з голодними і сердитими очима. Менший тягнув за собою на повідку цапка. Цапок крутив рогами і упирався ногами – не хотів вилазити на припічок.

Сусідонько розтягнув рота до вух і зігнувся у напівпоклоні перед пузанями. Солодко скрипів беззубими щелепами:

– Здоровенькі були, вельмишановний Домовий і ви, шановний Дворовий. Як ся маєте? Прошу, приєднуйтеся до нашої компанії. Частує нас сьогодні оцей хлопець. Він нас бачить і чує. Його можна не боятися. Він нас терпить.

– Менше патякай, а дай щось гризонути, – гримнув пузатіший.

Мишко відломив від пряника два шматочки. Сунув їх у товстенькі ручки. Пани голодно накинулися на медяник. Цапок відчув, що поводок ослаб. Мекнув, брикнув і побіг до порогу.

– Ей, дурне, куди поскакало? Вернися! Е-е-е-е, – вередливо тупотів куцими ніжками менший пузань.

– Пане Дворовий, пане Дворовий, цить! Не побивайтеся. Та рогата тварина – невдячна і дурна, – утішав плаксу Сусідонько. – Так само, як і собака, на якій любите кататися.

– Дворовий великий оригінал, – реготав пузатіший. – Водить дружбу з козлом і собакою. Проте на дух не переносить білих кішок і собак. Так само сивих коней.

– Маєте рацію, вельмишановний Домовий. Я просто сатанію, коли бачу білу тварину. У-у-у-у, як я білих ненавиджу. Зате, як поважаю себе, лютого. Так приємно тоді лоскоче в животі. Наче сала поїв. Мої помічники: Клітник, Сарайник, Стодольний і Кошарний тікають від мене світ за очі. А я лютую, несамовито реву і горлопаню: «Розірву всіх, пошматую, подряпаю і в землю затопчу!» І так мені від люті гарно та любо. Повалую, а після сплю, мов скупане дитя. Прокидаюся, а вони всі переді мною. На колінах повзають і кожен щось підсовує. Хто кухлик бражки, хто хвіст севрюги копченої чи шматок дикого кабана. Усе, що вдалося поцупити з хазяйського столу. І такі покірні та лагідні, хоч у пазуху їх вкидай та голуб там.

– Ех, патякаєте, одначе. Кухоль бражки, копчена севрюга… Коли це було? Хіба що за колишніх господарів, – буркнув Домовий.

Додав єхидно:

– До моїх вух дійшло, що ваші помічники, яких ви так любовно згадували: Клітник, Сарайник, Стодольний і Кошарний, зрадили вас. Перебігли на сусіднє обійстя. Ще й рештки провіанту прихопили з собою. Злодюги прокляті, запроданці. Все чисто забрали. Вони ваші помічники, нагадаю вам. Так знайте, більше з тобою ніжним не буду. За погану виховну роботу з підлеглими оголошую Дворовому сувору догану.

Дворовий пхинькав. Тер кулачками очі та протяжно шморгав носом. Домовий згадав про медяника. Гриз його, кидаючи на Дворового косі люті погляди. Дворовий недовго підшморгував, бо захрумкав пряником.

– Про що ви балакаєте? Я нічого не второпаю? – запитав дивних істот Мишко.

– А що тут розуміти, – зітхнув Домовий, струшуючи на долоню з бороди крихти (він ті крихти акуратно підібрав язиком). – Господиня все сумувала і не зачиняла скрині та комори на ніч. А господар теж не дбав про своє добро. Сусідська дворова нечесть скористалася недбалістю господарів. Пролізла на обійстя і повиносила добро. Викрала золото, продукти і цінні пожитки. Залишилося ще трохи борошна, але коргоруші на нього вже чатують. Тільки стемніє – винесуть і борошно.