Читать «Царський пояс» онлайн - страница 52

Лідія Гулько

– Уявляєш, Мишо, матуся відразу змінилася в кращий бік! Правду казала Біла телиця. Після купання матуся зовсім іншою вийшла з річки. Матуся обіцяла мені не дружити з Вакхом. Відтепер вона бавитиметься зі мною, – раділа дівчинка.

Мишка теж переповнювала радість. Ще б пак! У його сестри турботливу мама. Неоніла не дружитиме з еллінськими пияками.

Удома на них чекала ще одна приємна новина: Іїн татко, Демид, купує новий будинок.

Ія торжествувала. Вона хвалилася Мишкові:

– Я теж допомагала таткові в дорозі. Ми вдвох заробили купу грошей. А тепер маємо нове житло. Та ще й яке!

Але згодом Мишко про себе дещо зауважив. Він помітив, що Неоніла засмучена. Що з нею? Сумує за колишніми друзями?

Сестра тихенько йому пояснила:

– Розумієш, матуся страждає.

– Страждає? Через що? – не повірив Мишко. – Вона повинна, навпаки, радіти. Адже вона видужала. Житиме у світлому просторому будинку.

– Матуся страждає, бо бачила себе. Стару, худу, некрасиву.

Хлопчик уважним поглядом окинув Неонілу. Дійсно, виглядала тітонька погано. Худа, жовта і зморшкувата. Похожа на квашене яблуко, яке дістали з діжки і про нього забули.

Ія ходила невеселою. Гратися вона не хотіла.

Бородавка – раб із вирваним язиком

Від сьогодні Мишко пропадав на пристані. Йому в цій місцині комфортно. Хоче -купається, а хоче – спостерігає, як розвантажують морські судна. На пристані працював Іїн батько. Демид носив перед собою пузаті амфори з пахучою олією, на спині цупив мішки з крупами, а на плечі – корзини з бананами, апельсинами й ананасами.

Щоправда, опівдні Мишкові вже набридло і купатися, і спостерігати за розвантаженням трієр. Хлопчик випросив у чорної кухарки глека, з яким пішов до джерела. Холодну воду він підносив робітникам, що працювали на будівництві. За це йому, водоносу, щось перепадало: жменя фініків чи карамельки у яскравих фантиках. Кухарка йому насипала у велику миску юшки. Ще й притрусила петрушкою, часникам і шкварками. Смакота!

Так було й другого дня. Хлопчик переходив від одного робітника до іншого. Для кожного відливав із глека в кухлик (у кожного робітника кухлик припасований до пояса) джерельної води. Підійшов ззаду до наступного – приземкуватого раба з посмугованою спиною. Злегка його штовхнув. Той дзенькнув ланцюгом і повернув до водоноса розчервоніле від сонця обличчя. Мишкові кинулася у вічі величезна бородавка, що звисала, мов бридка жаба, з носа раба. Раб гостро блимнув на малого й відвів погляд. Мишко перестав дихати. Оце так зустріч! Він не обізнався: перед ним стояв Бородавка.

Здивований закляклий хлопчик лопотів віями. Раб вихопив глечик з його рук і забулькав, обливаючи волохаті груди. Коли повертав глечик, то на водоноса не глянув.

Мишко так чкурнув від Бородавки, що курява стовпом стала. Захеканий, прибіг на пристань, до Демида.

– Дядечку, там Бородавка! – несамовито волав.

– На чому бородавка? – підняв посивілі брови грек.

– На носі. Така величезна, аж зелена. Бородавка украв у скіфського вождя пояс влади, – несамовито волав.

– Що ти мелеш? Як бородавка може щось украсти? Вона сидить собі на носі. Ото і вся її робота, – спокійно відповів грек.