Читать «Царський пояс» онлайн - страница 31
Лідія Гулько
Вона як стояла, так і вчепилася за кільце. Силоміць знімала його з Мишкового пальця. Хлопчик відчайдушно пручався. Тоді Ія з розмаху вгатила кулачком у перстень і знову вчепилася за нього. Почулося: клац! клац! Мишка швиргонуло догори. На його лівій руці висіла Ія.
– Ой! Ой! Ой! Я лечу! Невже лечу? – не вірила Ія.
Вона ще міцніше вхопила Мишка за руку.
– Не смикайся, бо гепнеш на землю, – незадоволено буркотів Мишко на правах господаря персня.
Зустріч із Білою телицею
– Мишо, глянь, теличка мчить Степом!
– Теличка біленька, гарненька. Ой, здоровенний гедзь переслідує її та жалить. Бачиш?
– Ух, противний. Біленькій теличці передихнути не дає. Бідолашна.
Теличка наразі шалено кружляла навколо акації. Запалі боки тварини тремтіли. Сама вона жалісно мукала.
Діти рук не розмикали, бо розуміли: теличка існує в невидимому для людей світі. Наламали з акації гілок і спустилися долі.
– Геть, проклятий, – лупцював бридку комаху.
гедзь погрозливо гудів. Але з очей зник.
Бідолашна тварина впала на траву.
– Дякую, любі діти, – втомлено простогнала.
– Хто ти така? Чому тебе переслідує цей бридкий гедзь? – запитала Ія.
– Ох, моя розповідь буде такою ж сумною, як і моє недовге життя, – почала Біла телиця. – Від народження я царівна. У свого татка-царя найвродливіша донька. На мою біду мене помітив Зевс. Бог у мене закохався. Та його ревнива дружина Гера зненавиділа мене і вирішила звести зі світу. Гера перетворила мене, прекрасну царівну, на Білу телицю, ще й наслала на мене гедзя. Він жалить мене і переслідує. Я божеволію від страху. Бігаю без зупину від краю землі до краю. Ох, я дуже настраждалася, тому співчуваю всім знедоленим. У тебе, дівчинко, сумні очі. Що тебе непокоїть?
– Мене турбує матуся. Вона теж була прекрасна, як троянда у садку. А тепер змарніла.
– Розкажи мені про свою біду, дівчинко. Горе зробило мене мудрою. Можливо, я тобі у пригоді стану.
– Дякую, царівно. Біда прийшла в нашу домівку, коли поріг переступив панок Вакх. Мама у компанії Вакха веселиться, а після гулянок довго спить. Забуває про мене і мого татка. А коли прокинеться, то лається й б’є посуд. Тому я втекла з дому і подорожую з батьком.
– Знаю, знаю того безтурботного бога. Його ще називають Діонісом. Горе тому чоловікові, що ним потоваришує, – теличка глибоко зітхнула. – Я тобі, дівчинко, ось що раджу. Коли повернешся додому, то поведи свою матінку на річку. Але в таке місце, де вода тиха і чиста. Те, що матінка твоя побачить у воді, злякає її. Вона отямиться. Надалі не забуватиме про тебе і твого батька.
Теличка позіхнула, торкнулася губами сухої трави і склепила красиві очі. А діти колихали над нею гіллям, проганяючи мух і гедзів.
Біла тварина, нарешті, відіспалася. Звелася, прогнула спину і мукнула:
– Ви добрі, чуйні діти. Знайте, життя довге. Та в ньому сонячні радісні дні межують із поганими – хмарними. І добре, коли є справжній товариш, який допоможе у біді.
– О, прекрасна царівно, ти для мене справжній товариш. Поспівчувала мені й дала добру пораду, – з почуттям дякувала Ія.