Читать «Прокрастинація» онлайн - страница 99

Джейн Б. Бурка

Подивитися правді у вічі

У кожного з нас є такі аспекти, які ми хотіли б змінити, але вони невід’ємні від того, ким ми є. Допоки ми уникаємо чи заперечуємо їх, доти ми не можемо їх зрозуміти чи прийняти, і вони не можуть стати основою для змін.

Біологічні реалії

Ми всі народжуємося з унікальним темпераментом. Ваш темперамент може змушувати вас стискатися від гучного звуку й активних дій, або ж ви можете бути людиною, що потребує весь час перебувати в русі та в компанії. Може, вам легко даються зміни або ж вам потрібен час, щоби звикнути до нових ситуацій. Якщо вам потрібна тиша, аби продуктивно виконувати інтелектуальну роботу, то кафе як місце для праці може бути вдалим рішенням для ваших друзів, але не для вас. Якщо вам здається, що ви мали би спокійно не спати всю ніч, а ваше тіло ніколи не витримує довше, ніж до півночі, то, може, воно каже вам щось, до чого варто прислухатися. Не буває хорошого чи поганого темпераменту; є лише ваш темперамент. І саме з цього вам треба почати. Важливо прийняти свою біологічну реальність і пристосуватися до неї, а не прокрастинувати через неї.

Мозок кожної людини має свої сильні й слабкі сторони. Деякі функції даються легко, інші ідуть з боєм. Наприклад, Джейн може робити багато чого, та коли справа доходить до просторової уяви, вона належить до 0,03 % людей, яким це завдання дається найважче! Вона завжди сердилася на себе за те, що постійно губить шлях, а її труднощі в розумінні геометрії простору зіпсували їй шкільний атестат. Тому було спокусливо відкладати речі, які передбачають використання її найслабшої здібності, наприклад усі ремонтні проекти та завантаження багажника автомобіля, адже це так її засмучувало і змушувало почуватися дурною. Та коли ви приймаєте той факт, що ваш мозок слабше справляється з такими завданнями, тоді ви можете подбати про компенсацію. Тепер у Джейн є система GPS, вона користується MapQuest, перш ніж вирушити в дорогу, і просить людей давати їй детальні вказівки. На щастя, вона психоаналітик і рідко потребує знань з геометрії простору. Ви можете допомогти собі та своєму мозку, якщо звернете відповідну увагу на свої слабші зони, якщо поставитеся до себе зі співчуттям і розвиватиме свої слабші навички або ж якщо подбаєте про компенсацію чи допомогу.

Слабкі сторони нашого мозку можуть завести нас у халепу, якщо ми заперечуватимемо їх або ненавидітимемо себе за те, що вони в нас є. Але якщо їх прийняти, ми отримаємо важливі переваги. Ви можете працювати над поліпшенням цих сфер, зосереджуючи на них увагу й постійно практикуючись, тож з часом ваш мозок створить нові зв’язки — і слабкі зони стануть сильнішими. Попри це в деяких випадках єдине, що ви можете зробити, — це компенсувати слабкість якоюсь зовнішньою допомогою. Тому, якщо ви приймете, що ваш мозок такий, який є, це допоможе вам жити без ненависті до самого себе і без жалю, що ви не є кимось іншим.