Читать «Залізна шапка Арпоксая» онлайн - страница 52
Лідія Гулько
— Капловухі барани, полохливі зайці, — нестямно кричав, полосуючи своїх.
Присоромлена ватага відійшла від бажаного виходу. Скіл розмахував нагаєм і тигром ревів:
— Щільно сходьтеся! Наставляйте списи! Гей, хто там біля виходу? Пат? Пате, кожного, хто висуне рило з печери, проштрикуй списом. І без жалю!
І вояки підкорилися лютому начальникові. Зімкнули плечі, наставили поперед себе клинки списів.
Притиснені до стіни, діти нічого, крім спітнілих спин вояків, не бачили. Мишко відчув нудоту, у його вухах дзвеніло. Адже кожен вояк в одній руці тримав меч, а в другій смолоскип. Щедро напоєний земляною олією, жмут клоччя яскраво палахкотів, але й виділяв задушливий дим. Елісса відпустила край футболки. Вона смикала черепашку каурі, немовби улюблена прикраса їй заважала. Мишко здогадався, що Еліссі не вистачає повітря. Він узяв її міцно за руку. Лулі, що стояв за виступом стіни, упав.
Раптом із чорного лабіринту вискочив звір. Вояки хитнулися назад. Але камінні стіни і гострий спис Пата тримали їх у печері. Звір закрутився дзигою поміж людей. Зупинився біля Лулі. Голосно сапав, обнюхував його.
Мишко мало не зомлів: здоровенний, товстенний, схожий на бегемота, псяра наліг на Лулю. Розтулив ротище й лизнув кучеряву голівку.
Веприк
Елісса, досі квола і напівжива, висмикнула руку з Мишкової й пронизливо пискнула. І так сильно, що на голови всім посипався пісок:
— Веприк?!
Дівчинка безстрашно кинулася до звіра. Псяра метнувся на Еліссин голос. Тикав вологим носом у брудні ноги дівчинки, лизав їх, вертівся і не переставав щемливо вискотіти.
Несподівано Лулі смикнув ручкою, смикнув ніжкою і сів. До нього метнувся пес з Еліссою.
Братик із сестричкою гладили здоровенну, із облізлою шерстю, тварину. Хлопчик щось лопотів до пса. А той вискотів і лизав дітям щічки.
— Веприк, маленький, невже це ти? — перепитувала Елісса, наче не могла повірити, що все відбувається насправді, а не уві сні.
Суворі чоловіки мовчки спостерігали зворушливу картину.
— Дурили нас… Тіфон, Тіфон казали, — розрядив напруження гугнявий голос.
Мишко озирнувся. Так і є! Гундзя зійшов з посту, просунув цікаву голову поміж товаришами і ділився враженнями.
— Здоровенний же, — перемовлялися стиха вояки. — Мов кабан.
— Тебе посади в клітку та добре годуй — теж зарохкаєш, — хтось докинув.
Мишко не наважувався підійти до собацюри. Надто він великий і страхітливий.
— Бідненький, — гладила Елісса свого Веприка.
Пес підвів гладку голову зі слідами облізлої шерсті й жалісливим голосом вив.
— Шмарклі тут розпустили, — гаркнув Скіл. — Ліконе, як себе почуваєш? Можеш не відповідати. Залишайся тут. Приглянеш за кіньми і дітьми.
— Слухаюсь і корюся, мій пане, — шанобливо відрапортував Лікон.
Мишко придивився до поштивого вояки. Лице в того бліде, аж синє. «Скіфи грубі, невиховані, а Скіл взагалі звір. Лікон не такий, — зі співчуттям до воїна думав. — Його мама грекиня. Вона сина гарно виховала. Напевно, Лікон учився у Греції. Навіть кінь під ним породистий, не сауран. Ой, не легко Лікону живеться серед грубих, неосвічених скіфів. Хотів би я мати такого друга. Від нього багато цікавого узнав би. Приміром, про Грецію…»