Читать «Залізна шапка Арпоксая» онлайн - страница 34

Лідія Гулько

Мишкові розмисли явно образили шамана, бо той випнув, як ображений малюк, губи і смикав за кудлату бороду. Але через хвилину солодко позіхнув. Довірливим голосом сказав:

— Я з племені кривавих. Мене взяв із собою Скіл. Вранішнє сонце розказував про тебе, Мишо. Про те, що ти з батьками гостював у його білому шатрі.

Мишко байдуже махнув рукою.

— Тоді я був ще малий. До школи не ходив.

— А тепер ходиш?

— Так, ходжу. Але зараз канікули. Восени піду в п’ятий клас. Я не відмінник. Але з деяких предметів отримав відмінні оцінки. З історії, фізкультури, співів і… Ні, все.

— Учитися похвально. Я не грамотний, бо ріс сиротою. Наші пани відвозять своїх чад здобувати знання до Афін. Кожен сколот знає: знання краще за батьківський спадок. Могутній, хто володіє знаннями.

«Гарне прислів’я. Треба його запам’ятати», — подумав Мишко. А вголос поцікавився:

— Мадію, ти з племені кривавих. Але ж там був інший шаман. Підстаркуватий, хоча хвацький. Він умів літати. Забирався на зірку Сидень. Лазив на родинних деревах. Мою справжню душу вийняв із гніздечка і повернув мені.

Мадій побожно склав руки, а очі звів до неба.

— Душа мого поважного наставника відлетіла до пращурів. Серед них до кінця світу літатиме.

Мишко шанобливо мовчав. Мадій узяв свого співрозмовника під руку і повів до садка. Украдливим голосом казав:

— Звертайся, Мишо, до мене просто. Адже твій рід древній, князівський. Виходить, ми майже рівні.

Мадій вичікувально мовчав. Мишко не обізвався. Шаман бадьоро виголосив:

— Так, розповідаю. Якось уночі мого наставника відвідала велика Табіті.

— Ти бачив богиню? — не повірив Мишко.

— Ні, сам я богині не бачив. Але мій наставник її бачив. Щоправда, розказав мені не всі подробиці. Але про замовчуване я здогадався. У мене багата уява… Богиня урочисто сказала: «Збирайся, старче, в останню дорогу. Прийшов уже твій час». Мій наставник підскочив і вигукнув: «Завжди готовий!» А ти, Мишо, повинен тобі дорікнути, не хотів сьогодні відправлятися до дідів. Плакав, вередував.

Мишка стягнув вигорілі на сонці брови. «Хотів би я тебе, розумнику, бачити на скирті соломи, яку з одного боку підпалили. Ти не тільки б плакав. Ти заводив би, як Тіфон, що під землею.»

Мадій вільною рукою погладив черево, можливо, відчув його нутром колючі думки насупленого малого. Зітхнув і продовжив перервану розповідь:

— Зраділий шаман простяг до богині долоні човником. «Віддаю себе у твої, Табіті, праведні руки. Веди мене хутчіш туди, де молоко і мед течуть широкими потоками», — волав. Богиня розгубилася. Вона не чекала такої спритності від шамана. Усе ж делікатно повернула мову на своє: «Я взагалі-то прийшла, щоб тебе попередити про скорий твій відхід. Тому поквапся. Підшукай чоловіка. Йому передай своє діло». Старий категорично заперечив: «Нема в нашому племені такого чоловіка. Хай його назначить шаман, що над шаманами стоїть». Богиня тупнула сердито ніжкою: «Є, є такий чоловік. Пастух Мадій». Старий аж зігнувся від обурення. «Тьху, так він же бідак!» Але велика богиня вже безслідно зникла. Ось так я став шаманом.