Читать «Вълнения (Краят на Ейглетиерови)» онлайн - страница 97
Анри Труайя
— Не изглеждам лошо, нали?
— Много ти отива — каза Жан-Марк сериозно.
Седнаха да закусят един срещу друг.
— Направих чай съвсем случайно — каза Жан-Марк. — Ако предпочиташ кафе…
— Не, не! Чай — каза Жилбер. — Чай!
Изпи две чаши, изяде три кифли, намазани с масло и конфитюр, после продължи с бисквити. На Жан-Марк му беше приятно да го гледа така жизнерадостен сега, след като му бе толкова зле снощи. Искаше му се да прекара с него деня, но имаше среща с Валери в три часа.
— Би ли дошъл с нас? — предложи той. — Още не знам какво ще правим.
Жилбер поклати глава:
— Предпочитам да остана сам.
— Сам? — каза иронично Жан-Марк. — Уверен ли си?
Жилбер се възмути:
— Разбира се!
— Какво ще правиш?
— Ще отида на кино.
— А после?
— Ще се прибера вкъщи.
— Не искаш ли да се срещнем довечера в осем часа?
— Но… ще бъдеш ли свободен?
— Ще се помъча — отвърна Жан-Марк.
Следобедът с Валери мина бързо. Тя бе поканила приятели вкъщи. Край нея Жан-Марк игра без досада весело и непринудено ролята на годеник. Но няколко пъти с изненада разбра, че е толкова весел, защото ще види довечера Жилбер. Сбогува се в седем часа, под предлог, че има среща с Дидие Копелен. Тя го изпрати до площадката на стълбата и му подаде устните си. Залепил устни до женските устни, той си представяше Жилбер пред умивалника с неговата четка в уста.
— Трябва наистина да вървя — измънка той, като прекъсна целувката.
— Е, добре, върви!
Тя се усмихваше, беше красива с полуотворени устни, с дързък поглед; той си тръгна разгневен.
Беше оставил ключа под изтривалката. Жилбер го чакаше с книга в ръце. При влизането му той вдигна щастливо лице. Не попита Жан-Марк как е прекарал следобеда, а и Жан-Марк не го запита какво е правил, сякаш времето, през което бяха разделени, не бе съществувало за тях. Набързо подхвана един незначителен разговор, припомняха си бегло за някои приятни часове, сякаш другите не съществуваха за тях. Жан-Марк беше открил едно много симпатично бистро на улица „Драгон“. Отидоха там да вечерят. Жилбер черпеше. Беше настоял, като казваше, че е много щастлив и че освен това след осем дни ще има рожден ден. На масата заговориха пак за автомобила, който ще получи по този случай: едно емге, модел кабриолет, в бяло и черно. Неотдавна се беше записал в курс за кормуване и щеше да се яви на изпит за книжка още на другия ден, след като навърши осемнадесет години.
— Освен това — каза той — ще правим чудесни разходки заедно.
— Ами ако те скъсат? — попита Жан-Марк. — Нали знаеш, рядко дават книжка при първо явяване!
— Ако съм скъсан, ти ще седнеш на волана. Ще имаме колата точно по хубавото време.
„Хубавото време“ Жан-Марк помисли за предстоящата си женитба и бе обзет от досадна меланхолия. С усилие се върна към разговора, усмихна се и се възхити на безбройните златисти искри, които лампите на бистрото създаваха в очите на събеседника му. Бяха поръчали две порции телешко с ориз, но сервирането беше много бавно и Жилбер проявяваше нетърпение. Размърда рамене и каза: