Читать «Вирій загублених душ» онлайн - страница 107

Тетяна Ковтун

«Люба Настусю! — писав юній дружині полковник Недяк із фронту. — Як твоє здоров’я? Було б добре нам удвох поїхати на південь Франції полікувати твою астму. У мене поки що все іде ніби своїм ходом. Через три тижні я, можливо, буду у Петербурзі. Тоді поспілкуємося. Страшенно скучив за тобою. Сподівайся на краще».

Голос перекладачки затремтів. Від цього листа на неї повіяло якимось нечутним диханням. Над Анною ніби захиталися стіни.

— З вами все гаразд? — запитав Франсуа і тієї ж хвилини забув, що йому відповіли.

Він натрапив на ще одну світлину — це було зображення тієї самої Насті, до якої звертався коханий чоловік. Сподіваючись знайти сканер, аби скопіювати фото, мсьє Недяк підхопився і зник за дверима, де за конторкою чергувала працівниця архіву. Аня в цей час дістала носовичок і промокнула несподівану вологу під очима. Серце її калатало.

— А ви тут, у Петербурзі, кудись заховали свою оливкову засмагу, — чому так зблідли? — сказав Франсуа, коли вони залишили архів і зайшли до кав’ярні. — О Господи, сьогодні, — як я міг забути, — сьоме березня! Ось тому-то, у переддень свята, наше консульство розщедрилося на круасани. Ви не шкодуєте, що відмовилися піти на концерт? Ні? Тоді вирушаймо до хорошого ресторану.

Вони обминули Невський проспект, пройшли пару кварталів праворуч і опинилися біля дверей з яскравим написом «Волхов». Поза сумнівом, це був розважальний заклад досить високого класу. Із середини долинала жива музика, звучав блюз. Франсуа, затятий любитель джазу, не витримав:

— Зайдемо?

Він був явно задоволений днем, що минав.

Убрання ресторану вирізнялося добрим смаком, невловимо нагадуючи розкішні інтер’єри часів Катерини Великої. Анна мимохіть порівнювала цей обідній зал із тим, яким десять років тому опікувалась у Парижі. Наситившись стравами і музикою, Недяк ще більше розм’якнув.

— Ваша прихильність додає мені ще більшої сміливості,- сказав він, цілуючи руку своїй прекрасній дамі. — Прошу вас, розшукайте мого родича і відвезіть його в «Клініку серця», до Браславця. Миколі Курильцю зараз дуже потрібна наша допомога. Обіцяєте?

Мадам Фужерон нахилилася над тарілкою і чи то кивнула головою, чи то поперхнулася. Франсуа почув, як в грудях його супутниці наростає кашель, і не на жарт перелякався:

— Ой, у вас, випадково, не астма?

Розчервоніла Аня видихнула із себе:

— Ні, я більше так не можу.

— Ви про що?

— Я — дочка Миколи Курильця.

— Ви… відцуралися його, як тільки стали «француженкою»?

— Під тиском матері. Вона взяла з мене слово ніколи з ним не знатися. Зараз обоє живуть в Умані. Вони, як і раніше, ворогують один з одним.

— А ви знаєте, якої рани завдали батькові?

Судячи з виду розгніваного Франсуа, зізнання Анни його роздратувалодо краю. Лише заради пристойності він продовжив вечерю. Шампанське трохи заспокоїло ображеного родича. Він продовжив, із жалем дивлячись на знічену Анну:

— Хіба ваше життя належить не вам? Ви — окрема людина. Ви дочка Миколи Курильця. Ви успадкували від нього розум, інтелект, різноманітні таланти. Навіть матері не дозволяйте змінювати себе.