Читать «Похитителите на изчезналия кивот» онлайн - страница 34
Камбъл Блак
Невероятно! Пепел! Пет хилядарки на дим!
Индиана Джоунс я сграбчи за ръката и я затегли към изхода.
Измъкнаха се навън малко преди таванът да се срути и пламъците да изригнат към небето.
Пепел, жар, горящи греди танцуваха танца на унищожението в студената лунна нощ. Инди и Марион гледаха пожара от отсрещния тротоар.
Той все още я държеше за китката. Това докосване. Толкова време бе минало, а само при допира до него краката й се подкосяваха. Тя издърпа ръката си.
Пожарът се разгаряше вее повече. Гредите съскаха, пукаха, пращяха.
— Мисля, че си ми длъжник — каза най-после Марион. — Страшно си ми задължен.
— За какво например?
— Ей, за това. — Тя му показа медальона. Сега съм твой съдружник.
— Съдружник ли? — учуди се той.
— Точно така.
Никой от тях не забеляза Арнолд Тохт, който се отдалечи из тихите улички.
— А сега накъде? — попита Марион, щом се настаниха в колата. Инди не отговори веднага.
— Към Египет.
— Египет ли? — Марион го разглеждаше в профил. На най-екзотичните места ме водиш.
Край пътя израсна внушителният силует на Хималаите. Изведнъж чу смеха на Марион и го обзе лошо предчувствие.
— Какво смешно има? — попита той.
— Ами ти. Ти с твоя камшик.
— Все пак ти спасих живота.
— Не можах да повярвам на очите си като те видях. Помня как се упражняваше всеки ден. Празните бутилки върху зида и ти пред тях с камшика.
Инди беше луд по камшиците още от дете. Като седемгодишен бе гледал един пътуващ цирк, зяпал бе с ококорени опи как цирковият артист разбива на пух и прах разум и логика.
— Ходиш ли някъде без него? — попита тя.
— Никога не го нося на лекции.
— Обзалагам се, че спиш с него обаче.
— Е зависи.
Марион замълча, взряна в хималайската нощ.
— Зависи от какво? — попита тя.
— Ами познай!
— Мисля, че познах.
Той я погледна и отново впери очи в пътя.
РАЗКОПКИТЕ В ТАНИС, ЕГИПЕТ
Нажежените от палещото слънце пясъци се простираха от хоризонт до хоризонт. На такова място човек лесно би могъл да си представи светът опустошен — без сгради, без растителност, обезлюден. Обезлюден. Мисълта му допадна. Винаги бе смятал подлостта за най-универсалната разменна монета и доста често си бе служил с нея. Ако не към подлост, хората прибягваха към насилие.
Той дръпна козирката над очите си и се отправи към разкопките. Всичко беше организирано до най-малка подробност и усложнено. Но какво да се прави, такъв беше стилът на германците. Помпозно-церемониален. Белок пъхна ръце в джобове и се загледа в струпаната техника: камиони, булдозери. Арабите копаеха, а немците ги надзираваха. Глупакът Дитрих, който се мислеше за ръководител на акцията, лаеше наляво-надясно и търчеше като преследван от торнадо.
Белок се спря — гледаше, без да вижда какво става наоколо, припомняйки си срещата с Фюрера. Дребният германец го бе притеснил с ласкателствата си: „Доколкото разбирам, вие сте най-добрият специалист в света по тези въпроси, а на мен ми трябва тъкмо най-добрият.“ Фалшив и прост. Престорените комплименти полека-лека бяха преминали в несвързана тевтонска риторика за двехилядолетната история на Райха, за грандиозния план с историческо значение, който можеше да бъде замислен само от един луд. Ужасен при мисълта, че съдбата на който и да е народ би могла да попадне в ръцете на този безумец, Белок бе престанал да го слуша. „То се знае, искам Кивота! Кивотът принадлежи на Райха. Подобни ценни антики принадлежат на Германия.“