Читать «Последният континент» онлайн - страница 149

Тери Пратчет

Разпознаване и редакция: Dave, 2009 г.

Издание:

Тери Пратчет. Последният континент

ИК „Вузев“ — Архонт-В ООД, 2000

Редактор: Весела Петрова

ISBN 954–422–056–9

Свалено от „Моята библиотека“ [http://chitanka.info/text/14715]

Последна редакция: 2009-11-27 23:00:00

notes

1

Открива се много по-лесно от огъня и съвсем мъничко по-трудно от водата.

2

Не защо птицечовката е нещо. А изобщо защо.

3

Бледлоу е мелез между портиер и квестор. Не ги подбират заради въображението им. Те просто нямат такова.

4

Най-изтъкнатият ветеринар в Анкх-Морпорк. Обикновено го викат и при хора, чиито болести са прекалено сериозни, за да бъдат поверени в ръцете на професионалисти от хуманната медицина. Единствената слабост на Поничката е склонността му да се отнася с всеки пациент като със състезателен кон.

5

Магьосниците са убедени в съществуването на темпоралната жлеза, макар дори най-упоритият алхимик да не е открил досега къде точно е разположена в тялото. В момента е популярна хипотезата, че тя съществува в безтелесен вид — нещо като безплътен апендикс. Тази жлеза би трябвало да е наясно колко сте стари и да е толкова податлива на магическо въздействие, че да функционира и обратно, като поглъща нормалното отделяне на хормона хрононин. Според алхимиците тя е ключът към безсмъртието, но нали те твърдят същото за портокаловия сок, коравия хляб и собствената ви урина? Пък и алхимиците са всеизвестни с готовността дори да си отрежат главите, ако им внушите, че така поне мъничко ще си удължат живота.

6

Правото на магьосника да ускори прогреса в кариерата си, като изтреби някои от по-старшите си конкуренти. В момента е излязло от употреба, защото няколкото ентусиазирани опита да бъде премахнат Муструм Ридкъли доведоха само до това, че виновниците поне две седмици не можаха да се отърват от кънтящия звън в ушите си. Настоящият Архиканцлер смята, че макар на върха да има достатъчно място, може да се настани удобно и съвсем сам на него.

7

Пондър често си мислеше, че умението му да работи с Хекса се дължи на обстоятелството, че Хексът е и много схватлив, и извънредно тъп. Когато искаше да му втълпи нещо, дробеше го на мънички хапки и се стараеше да не остане дори сянка от двусмисленост. И въпреки това спокойните часове с Хекса бяха къде по-поносими от петминутна раздумка със старшите магьосници.

8

Например Лекторът по творческа неопределеност твърдеше самодоволно, че се намира едновременно в състояние и „тук“, и „не тук“. А когато някой почука на вратата му, просто променя неопределеността в по-категорично положение, което обаче е непредвидимо преди решителното събитие. Логиката е чудесен инструмент, но невинаги надделява над мисълта.

9

И магьосниците обичат да се веселят и да се закачат помежду си, но им се случва рядко и затова не научават съответните лафове.

10

Магьосниците нямат хромозомата ДОМ в гените си. Жени — изследователки са установили, че тази хромозома съдържа заложбата за умението да виждаш купчината мръсни съдове в мивката, преди завъдилите се по тях форми на живот да са изобретили колелото. Или да са открили слууда.