Читать «За змейовете и вампирите, за Марта, за потомството» онлайн - страница 85
Величка Настрадинова
– Защо са нужни обяснения? — каза Матев. — Усетила те е, свършила е работата и си е отишла.
– Надявам се, че говорите сериозно — нерешително се намеси Донервалд.
А безцеремонният Войкович чумоса по славянски маниер присъстващите:
– Айде бе, братя! Стига сте се прехласвали! Такава жена няма. Вие си я измисляте.
От горния край на стълбището, което водеше към терасата, се разнесе Мартиният смях:
– Мене ли? Я да го видя тоя, който ще ме измисли!
Самоувереният Войкович остана с полуотворена уста.
Той присви очи, за да види по-добре „това творение от оня свят“, както по-късно благоволи да се изрази.
Марта слезе и безмълвно протегна ръка на Александър. И тъй като той в смущението си не я пое, тя се настани в креслото до него, без да покаже с нищо, че е засегната. А той приседна на пода, прегърна коленете й и след като мълчанието наоколо стана прекалено напрегнато, се изви към Матев:
– Нека не ти се зловиди. Това е начинът, по който елините, та дори и боговете им, са изразявали почитание и преклонение.
Марта се настани на пода до него:
– Хайде тогава взаимно да си изразяваме почитанията.
– Аз с нищо не мога да ви засвидетелствам моята благодарност. Вие ме спасихте — уверяваше я Александър.
Тя го накара да стане.
– Спаси ви хармонията, която носите в себе си и около себе си. Вие сте цялостен, преследвате целите си упорито и уверено. За мен е удоволствие да помагам на хора като вас… — и изведнъж тържественият й тон пропадна: — … А не… на разни патици в кълчища.
Този обрат въодушеви Войкович:
– Леле, госпожо! Чувал бях, че сте чудо, па не вярвах. Цял живот ще ви споменавам, само ми кажете, наистина ли ги правите тия работи?
Марта се разсмя като дете, после отвърна съвсем сериозно:
– Ако ми вярвате, какво значение има истина ли е или не.
– Па на всичко отгоре — и умна! — съкрушен констатира Войкович и се обърна към Матев: — Сърдиш се, брате, не сърдиш, и аз ще взема де се влюбя в нея.
– Влюбвай се! — великодушно разреши Матев. — Свикнал съм. Важното е, че тя мене обича.
– А за мен ще е важно, че ха съм закъсал някъде, ха госпожа Марта се е притекла да ми помага.
– Не се и надявайте — каза тя. — Вие много си се харесвате — сам на себе си. Гледате все на вас да ви е добре. А аз помагам на тези, които мислят и за другите. Едно време индианците са величаели вождовете си с титлата „Мъж, който мисли за хората“, тоест човек, който се грижи и носи отговорност. Да не си въобразявате, че ще хукна да спасявам оня безделник, дето точно сега бие своя крокодил с ракета за тенис?
– Какъв крокодил? Кой безделник? — се заинтересува Донервалд.
– Но вие защо не пиете и не ядете? — отвърна Марта. — Гладен сте и сте жаден — и побутна към него чашата и чинията.
– Не съм — неуверено отговори той.
– Не сте? — снизходително се усмихна Марта. — Уважаеми господине, аз усещам как някъде в Аляска една старица плаче, защото е загубила последния си зъб! Когато подстригват храстите в Нова Зеландия, все едно че режат моите коси… а вие тук, до мен, ще ме убеждавате, че не сте жаден! Някога, когато бях по-млада, знаех, че имам сила да внушавам, и се гордеех, че „предавам“ мислите и волята си, че мога да влияя. Доста по-късно разбрах, че това е себично, и почнах да се уча да „приемам“, да усещам и другите хора — радвах се на превъзходството си, докато не стигнах до горчивото заключение, че не аз съм най-ценният жител на планетата, че всеки човек е уникално произведение на природата и е достоен за възхищение — и след като се позамисли, Марта добави най-хлапашки: — Тая работа май не е много вярна, ама… хайде, от мен да мине. Нали е достатъчно, че не мисля само за себе си и ако не на всички, поне — на добрите хора… помагам. Все пак… съседи сме, на една планета живеем… И какво толкова казах, че сте се втренчили вие, четирима разумни мъже, та ме слушате? Яжте си и си пийте, пък аз ще ида да превържа онова дърво, дето Матьо го застреля завчера.