Читать «Играта на лисиците (Епизоди от агентурната борба)» онлайн - страница 63

Ладислас Фараго

Сега, разбира се „Сноу“ не изпраща писма в Хамбург на уговорения адрес, но връзките му с Ритер стават още по-тесни. Като удовлетворява молбата на Оуенс да го „законсервира“, Ригер не изисква от него никаква информация, но всеки път, когато се срещат в Германия, осигурява на своя помощник колкото иска развлечения с момичета с леко поведение и повече от обилно пийване.

През януари 1939 г. идва краят на „лудориите“ на Оуенс. По лично указание на Хитлер абверът се включва в подготовката за окупирането на Чехословакия, определено за март. Няма никакво съмнение, че наближава войната с Полша заради Данциг и „полския коридор“. Централният апарат на абвера, всичките му подразделения и отдели както винаги в кризисни периоди работят денонощно, съответни указания получава и цялата агентура по места, включително и в Англия. За усилване на шпионажа в Британските острови из-пращат своевременно някои от най-добрите агенти, защото в случай на война това би било по-трудно осъществимо, а на „Джони“ съобщават, че наближава часът, когато ще трябва да се заеме сериозно с работа.

По време на срещите в Германия Оуенс е обучен на различни технически премъдрости на разузнаването в радиоделото. В края на януари 1939 г. Ритер му изпраща с дипломатическата поща портативна радиостанция последен модел. В съгласие с указанията от Берлин германското посолство в Лондон оставя куфара с радиостанцията в гардероба на лондонската гара „Виктория“, а квитанцията изпраща на „Джони“ на неговия нов адрес. По това време той вече е изоставил жена си и детето си в Хемстед и заедно с новата си жена, германка по произход, живее в Кингстън, район, удобен за раззгръщане на шпионска дейност.

„Джони“ получава куфара с радиостанцията през февруари и без да чака по-нататъшни инструкции от Ритер, разгръща бурна дейност. В споменатата справка на МИ-5 (тя се, пази в делото на „Сноу“) твърде неопределено се казва:

„От края на 1936 г. до началото на войната «Сноу» работеше фактически само за немците. Това се знаеше но не са правени никакви сериозни опити да бъде ограничена дейността му…

В продължение на три години — от 1936 г. до 1939 г. — «Сноу» работеше в Англия като резидент на абвера. Според думите му той убедил немците, че е създал мрежа от 12–15 подагенти. Най-вероятно тя е съществувала само в неговото въображение, въпреки че не можем да твърдим това с пълна сигурност.“

Точно така! Под носа на CMC, МИ-5 и специалния отдел на Скотланд ярд „Джони“ създава в Англия голяма шпионска организация. Днес ние знаем за това от досието на „Джони“, което се е пазило в абвера, и от моите беседи с Ритер през 1967–1970 г. в Хамбург, по време на които му показах фотокопия от кореспонденцията му с Оуенс. Разбира се, успехът не винаги и не във всичко е съпътствувал Оуенс, но той съвсем не е измислял, когато е говорил за своята агентурна мрежа. Поточно тя се е състояла от уелски националисти-екстреми-сти е обхващала 35 важни във военно отношение пункта.