Читать «Играта на лисиците (Епизоди от агентурната борба)» онлайн - страница 37

Ладислас Фараго

Прибалтийският немец Розенберг се смяташе за специалист по Англия, а всъщност изцяло зависеше от Роп и неговата информация. Роп печелеше добри пари от това, но често поднасяше на шефа си наред с достоверните сведения и дезинформация. Той е един от най-загадъчните и влиятелни политически авантюристи на онази епоха, когато преуспяха подобни тъмни личности.

Син на разорен прибалтийски помешчик и руска аристократка, той получава образование в Германия, а през 1910 г. се заселва в Англия, където известно време е пехотен офицер, а по-късно служи във ВВС. Роп се запознава с Розенберг чрез свои стари приятели в Германия, преди всичко чрез известния журналист Ар-ноо Шикеданц, също от Прибалтика, по убеждение фашист, сътрудник на „Фьолкишер беобахтер“, главен редактор на който е Розенберг. Като започва от това запознанство, Роп съумява да се промъкне в най-висшите ръководни кръгове на нацисткото ръководство.

Роп и неговата жена — англичанка, се преселват в Берлин, наемат уютна квартира и скоро стават широко известни с гостоприемството си. Розенберг го представя на Хитлер, който веднага се изпълва от чувство на симпатия към добре информирания прибалтиец, и между тях се създават приятелски отношения. Хитлер използва Роп като свой доверен консултант по Англия и откровено споделя с него някои свои планове и намерения. Роп се отблагодарява на фюрера, като става главен ходатай по въпросите на англо-немското сближаване. Като личен представител на Хитлер той води разговори с онези влиятелни англичани, които главатарят на нацистите би искал да направи свои привърженици. Както със самохвалство заявява Роп, той многократно води в Германия свои високопоставени приятели от Англия — „няколко лордове, двама генерала, адмирал, журналисти“, а след това уверява Хитлер, че всичко видяно в Третия райх им направило голямо впечатление.

Твърде малко е необходимо на Роп, за да укрепи здраво положението си на „английски агент“ на Розенберг с пряк достъп в Уайтхол и Бъкингъмския дворец, от една страна, и при Хитлер — от друга. Не е ли той агент-двойник? Единственият човек, който подозира Роп и дори предупреждава Хитлер за подобно нещо, е Путци Ханфштенгел — налудничавият шеф на канцеларията на фюрера, занимаващ се с чуждестранната преса. Веднъж Розенберг разказал на Роп за подозренията на Ханфштенгел, но той само махнал с ръка и презрително подхвърлил: „На всички е известно, че той е психопат.“ Хитлер продължава да се доверява на своя „приятел“, както и по-рано.

През онези години мнозина англичани които би трябвало да проявяват по-голяма предпазливост, поддържат близки отношения с нацистите и Роп без особено затруднение измъква от британските си приятели и познати ценна информация. Понякога той смайва Хитлер и Розенберг със своите връзки с твърде именити личности и това не винаги е самохвалство.