Читать «Гелтер Скелтер» онлайн - страница 163

Олександр Завара

Зауваживши змучене, нетверезе «Так, слухаю. Хто це?», він нагадав про себе, а також про їхню розмову, після чого виникла пауза. Жінка, мабуть, все згадала й зрозуміла, що наговорила незнайомій людині зайвого, та слово, як відомо, не горобець. Їй стало соромно чи, можливо, лячно через сказане, але вдіяти вона нічого не могла. Остап це добре розумів.

– «І їй дано уста, що говорили зухвале»,– хрипко промовила вона у відповідь на його розповідь про все, що відбулося останніми тижнями, а потім, після ще однієї паузи, стиха додала: – А про його батька навіть у Святому Письмі згадується… Чуєте: «Виявиться беззаконник, призначений на загибель, що противиться та несеться над усе, зване Богом чи святощами… Він сяде, як Бог, і за Бога себе видаватиме»…– Знову кілька секунд мовчання.– Це все Анатолій… Він насправді був дияволом, чи, може, дитиною диявола… Легко пристосовувався до будь-яких умов, ніби зроблений з воску, але всередині завжди залишався самим собою. Дивно, що його нарекли Вієм, а не Антихристом… Машкара, чужа личина – ось чим він дурив усіх багато років поспіль. Тому й пив, мабуть, щоб приховати свою справжню сутність від чужого ока…

Жінка схлипнула. Розповідати таке нелегко, але надто довго вона тримала все це в собі.

Остап спробував спитати:

– Ви казали, що Макс схожий на батька. Це, мабуть…

– Коли Максим був малим,– перебила жінка,– він випадково знайшов у сараї диявольське знаряддя для… Самі розумієте для чого… Анатолій тоді його побив майже до нестями. Сказав: через те, що хлопчисько без дозволу нишпорив у його інструментах. Але він виглядав надто розлюченим як для такої дрібниці…

Жінка закашлялася. Остап відсунув слухавку від вуха.

– Тоді я сама нишком з’ясувала, що то за інструменти. Спочатку нічого не зрозуміла, але згодом…

І знову пауза. Остап занервував: надто вже затягувалася розмова. Та вдіяти він нічого не міг.

– Одного дня мені було одкровення.– Жінка, схоже, зібралася з думками.– Я все остаточно зрозуміла, тому забрала Максима, і ми втекли від гаспида… А його схопили того ж року. Відтоді ми вже не зустрічалися.

– Ви сказали, що син схожий на батька.– Остап намагався вимовляти це геть нейтральним тоном.– Що ви мали на увазі?

Жінка знову схлипнула.

– Максим… Йому жилося кепсько… До того ж він був дитям пітьми й світла.– Знову пауза й важкий подих.– «Блаженна людина, що витерпить пробу, бо, бувши випробувана, дістане вінця життя, якого Господь обіцяв»… Мій син був кинутий на поталу жахливим обставинам. І зрештою пітьма все ж таки перемогла…

Тепер жінка плакала по-справжньому. Голос її щомиті уривався.

– Що далі все заходило,– продовжувала вона,– то частіше я помічала в його очах знайомий вираз. Він був самотній, світ не приймав його таким, яким він був… Ми через це постійно сварилися, а з якогось моменту в ньому прокинулася пекельна батьківська вдача… І я сама в цьому винна, бо, бажаючи дати йому якомога більше, увесь час працювала, а він насправді потребував тільки тепла та уваги.

– І що було потім?

– Усе закінчилося жахливою сваркою. Я розповіла йому про Анатолія, і після того ми практично не бачилися… А нещодавно Максим приїхав… У мене був не найкращий період, тому…