Читать «Блокбастер» онлайн - страница 88

Зоран Жмирич

Вони намагалися пояснити, що цей конфлікт їх не стосується, і всіх інших селян він теж не має стосуватися, що слід це питання залишити владі колишньої та нової держави. Проте здоровий глузд уже остаточно покинув людей.

Коли сербська армія відкрито почала війну, нападаючи на мирних жителів і озброюючи своїх прихильників, Макс вирішив втекти зі своєї частини. Нагода випала за кілька днів, коли його підрозділ направили в зону бойових дій. Він їхав у кабіні вантажівки з боєприпасами у голові колони. Коли колона опинилася на перехресті, Макс виштовхнув водія з кабіни, скочив на його місце й на повній швидкості помчав у бік наших позицій. З колони відразу вирядили бронемашину супроводу навздогін. Погоня зі стріляниною тривала кілометрів десять, аж поки вантажівка не опинилася на нашій території. Переслідувачі повернули назад, вимушено змирившись зі втратою машини й боєприпасів.

Боєприпаси й авто Макс передав у найпершій же комендатурі нашим, а йому дали цивільний одяг, щоб він міг повернутися додому. Тоді кожне село мало свою власну армію, а лінію розмежування ще не було встановлено. Наступного дня він спустився лісом у своє село, де виявив справжній військовий табір. Батьківський дім стояв порожній, а озброєні земляки негайно відвели його до хрещеного – теперішнього старости села. Макс довго слухав про те, що прийшли важкі часи, що його батьки виявилися зрадниками, які зреклися свого народу і його самого. Кум казав, що Макс їхня гордість – він перший з усього села служив в елітному підрозділі спеціального призначення, а його батьки це зневажили, відмовилися від честі, віри, роду й перебігли на ворожий бік, щоб боротися проти своїх.

Уся ця брехня лилася на нього аж до вечора. Але все, що трапилося насправді, хлопець зрозумів тільки тоді, коли в колодязі виявив заколотих батьків і сестру. Того ж вечора він подався через поле на наш бік лінії фронту. Нашим Макс сказав, що втік з союзної армії і хоче воювати добровольцем. У бригаду його взяли, але офіційно не приписали ні до якого підрозділу. Щовечора він сам ішов кудись у поле, а вранці повертався у частину. Невдовзі до бригади доходили звістки про знищені склади пального, підпалені автопарки, пошкоджені танки й знищені ворожі блокпости. Через деякий час стало відомо – хто він і звідки. Це здивувало не тільки рядових вояків, а й командування бригади. За ним почали уважно спостерігати.

Зброю і спорядження, які він просив, Максові давали без зайвих запитань, і щоночі він виходив у рейди тилами ворога. Знаючи в окрузі кожне дерево, він легко оминав усі ворожі пости й проникав будь-куди. Виводив з ладу техніку, мінував казарми, збирав інформацію і передавав у штаб. Здатний будь-якої миті вступити в бій і вийти з нього неушкодженим, він був сам собі армія. Умить міг пристосуватися до навколишніх умов, розробити план і реалізувати його. Щоразу, коли він ішов, усі боялися, що Макс не повернеться, але на ранок він незмінно з’являвся до сніданку. Коли його питали, чи вдалося вночі щось зробити, він тільки показував великий палець і казав: «Як у „Скаженому Максі”».