Читать «Простір неспокою» онлайн - страница 24

Василь Головачов

Гнат сперся рукою об камінь і невидюще втупився в якесь хирляве створіння, що повзло з-під ніг під захист кам’яного виступу. “Цікаво! Розвиваючи Славкову думку, “дзеркала” можна уявити як пристрій для стеження! Але кому це потрібно — стежити за табором? Аборигенам? Дурниця! Планету ж вважають необжитою… Тоді кому?”

Гнат поморщився, а підозра все міцніла, перетворювалася на впевненість: “Не дурниця, не дурниця! Недарма і Шалва пов’язав події — вантажі й “дзеркала”, і Земля теж, отже, випадки вже не поодинокі! Попервах на Історії, тепер на Шемалі… А може, це збіг? З чого б це у мене раптом розігралася уява? Як там казав Славко: експерт має бути витриманим і багатозначно мовчазним… якщо нічого сказати”.

Він осміхнувся, ступив крок і… шарпнувся вбік: повзуче кошлате створіння раптом підскочило, плюнуло чимось жовтим і так дико закричало, що з хвилину звідусіль чулося каркаюче відлуння.

Створіння, мовби нічого й не було, поповзло геть, не зводячи із завмерлої людини кілька пар очей-намистинок.

— Ого! — сказав Гнат і ввічливо підняв капелюха. — Прошу вибачення, серї Я вас, здається, налякав? Але і ви у боргу не залишилися. Ми квити.

Сміючись, він повернув назад, перестрибуючи з каменя на камінь, спустився до підніжжя “кріпосної стіни”, ще раз глянув у “дзеркало”, яке незворушно відбивало, жовте полум’я неба, і поспішив до табору.

Три дні провів Гнат біля таємничих “дзеркал”. Йому допомагали Томах та інженери “Тіртханкара”, мовчазні хлопці, які розуміли один одного з напівпогляду.

Наприкінці другої доби зненацька спрацював один з малих ТФ-трасерів, які застосовувалися на космольотах для визначення координат виходу корабля з ТФ-каналу. Гнат наполіг узяти два апарати скоріше з упертості, аніж необхідності, все-таки таймфагова апаратура була його уподобанням, і ось один з цих трасерів подав червоний сигнал.

Гнат спершу не повірив своїм очам, але гудок, що пролунав слідом за цим, змусив його кинутися до піраміди трасера.

— Відлуння! — розгублено мовив він, помітивши запитальний погляд Томаха. — Трасер виявив хвильове відлуння у просторі! Хтось десь тут, поряд, щойно провів сеанс ТФ-зв’язку!

— Точно, — сказав один з інженерів, підходячи до трасера і нахиляючись над плечем Гната. — Трасер виявив таймфаговий слід, ще тепленький…

— Ну й що? — сказав Томах. — “Тіртханкар” передав на Землю ТФ-граму… Або Вернигора розмовляв із Землею…

Гнат заперечливо похитав головою.

— Частота наших каналів ТФ-зв’язку лежить далеко від прийнятого відлуння. Та й потужність невелика… До речі, чомусь не спрацював другий трасер. Дивно…

— Нічого дивного, — сказав інженер. — Діапазон частот другого приладу на порядок менший, ви ж бачите клас. Ми використовуємо його тільки для визначення фону і грубого орієнтування в евклідовому просторі.

Гнат згадав свої дивні припущення, і серце знову тривожно стиснулося. Він побіжно переглянув дані, одержані з допомогою численних датчиків, вимірювачів полів та іншої апаратури і вирішив поговорити з Томахом. Але Станіслав сам підійшов до нього, якимсь незбагненним чуттям уловивши його сум’яття: обличчя людей ховалися під масками, і Гнатової міміки він бачити не міг.