Читать «Настане день, закінчиться війна...» онлайн - страница 177
Петро Михайлович Лущик
Навіть необізнаним стало зрозуміло: скоро усіх відправлять на фронт. Настрій поранених зіпсувався остаточно. З чуток було відомо, що бої у Польщі точаться запеклі, німці ніяк не хочуть віддавати своє генерал-губернаторство, Варшава захлинається у власній крові.
Рішення втікати визріло миттєво. Двадцятого жовтня після того, що кухарі називали вечерею, усі троє – Михайло Засмужний, Федір Кудрик та Іван Халявка – зібралися за будинком складу. Напередодні вдарив несподіваний мороз, тому щоб хоч якось зігріти поранених, їм видали шинелі. Втікачі заправили їх, підперезалися і попрямували на північ, туди, де був їхній дім.
Переміщатися вночі у військовий час було небезпечно, але це стосувалося прифронтового міста, тому галичани намагалися якнайшвидше покинути Стрий. Це, зрештою, їм вдалося, і вони непоміченими перейшли міст через однойменну річку.
У темноті зауважили якесь село. Вирішили переночувати.
Вже було темно, коли всі троє обережно зайшли на подвір’я. Господар – літній чоловік з пишними, як у батька Михайла, вусами – саме був надворі. З відкритих дверей стодоли він вилами носив сіно.
Появу несподіваних гостей зустрів насторожено.
– Пани солдати щось потребують? – поцікавився він.
– Нам би переночувати, – обережно озвався Засмужний.
Почувши рідну мову, господар розслабився. Він, видно, одразу зрозумів, хто перед ним.
– У хату запросити не можу – там діти. Але в стодолі можете переночувати, – відповів він. – Якщо щось – я вас не знаю.
– Дякую, батьку! – сказав Михайло, і всі троє прошмигнули у стодолу.
Господар закрив за ними двері.
– Вдосвіта я вас розбуджу.
Сказав і направився до хати.
А солдати завалилися в сіно і стомлені нервовим днем миттю поснули.
Незчулися, як минула ніч. Розбудив їх скрип дверей. Виглянули з-під сіна. У дверях стояла жінка з глечиком в одній руці і буханкою хліба в іншій.
– Ось! – сказала вона. – Принесла вам трохи поїсти.
– Дякуємо, господине! – весело мовив Федір, перший вибравшись з-під сіна.
Весь у сіні, Кудрик мав кумедний вигляд. Іван з Михайлом виглядали не краще.
Обтрусилися. Щоб не виникало запитань, де провели ніч, зібрали з одягу все сіно. Нехитрий сніданок, проте, був значно смачніший за пресловутий «дріб-16», тому його з’їли увесь.
Лише зажевріло на сході, як втікачі покинули гостинних господарів, які на дорогу дали ще півбуханки хліба. Оскільки речовий мішок був лише в Халявки, він його і заховав.
Наостанок господар, який так і не назвався (як, зрештою, і не допитувався, хто вони такі) порадив «голосувати» на дорозі, може, якась машина і зупиниться.
Так вони і зробили. Через село проходила дорога, якою постійно курсували «полуторки». До Стрия (а мо’ і далі) вони рухалися напружені вантажем, накритим суцільним брезентом, а назад поверталися пусті. Цим і вирішили скористатися.
Дві вантажівки не зупинилися навіть на наполегливе махання руками. Водій третьої все ж загальмував.