Читать «Адвокат із Личаківської» онлайн - страница 127
Андрій Кокотюха
– У вас револьвер у кишені чи ви мене задушити голими руками прийшли?
Спалахнуло світло.
Це чоловікові так здалося після нічної темряви.
Насправді ж засвітився лише нічник, перенесений у куток та прилаштований на ослін, поставлений біля спільних дверей спеціально для цього. Вистачало, аби нічний гість бачив Клима, котрий стояв там же, в кутку, а Кошовий бачив його.
Ворухнулася ковдра. Зсунулася донизу.
З-під неї виткнулася розкуйовджена голова Йозефа Шацького. Був наляканий та цікавий водночас. Навіть сів на ліжку, хоч натягнув ковдру, так ніби це могло в разі чого захистити.
– Далі так і стоятимете? Бажаєте, аби я говорив із вашою спиною?
Чоловік неквапом розвернувся, але все ще мовчав.
– Слухайте, ви можете зараз вийти, як зайшли. Того, що ви взагалі клюнули на мій намір розказати все пані Магді й прийшли сюди, мені цілком досить. Можете не пояснювати своєї мети, – Клим намагався говорити спокійно, хоч сам розумів: виходить не дуже добре, збудження відчувалося. – А можете спробувати мене вбити. Нас тут ніби двоє… Вибачте, Шацький, я вас не вважаю серйозним бійцем. Наш гість сильніший фізично. Мабуть, почну після нинішньої ночі брати уроки боротьби та поновлю боксування. Але все одно не дозволю вбити себе. Значить, буде бійка. Шум, крики. Ось коли буде вихід пана Шацького. Він здатен здійняти такий гармидер, що збіжиться половина Личаківської, щонайменше. Домовласник викличе поліцію. Можете тікати, як зайшли, крізь вікно. Таж ми із Шацьким не будемо пояснювати поліцейським, що побилися між собою.
– Зуби заговорюєте? – нарешті видушив із себе чоловік у темному.
– Зовсім ні. Малюю ваші перспективи. Якщо ви оцінили їх реалістично та передумали мене вбивати, давайте просто поговоримо. З’ясуємо стосунки, котрі зовсім недавно склалися між нами.
– Про що нам говорити, пане Кошовий?
Клим відділився від стіни, зробив кілька кроків уперед, став навпроти нічного гостя.
– Хоча б ось про що. Мені не шкода Євгена Павловича Сойку. Не по-християнськи, я мав би бути милосерднішим, чуйнішим. Він свого часу дав мені службу й дечого навчив. Сойка, чи, як я вже звик його називати на тутешній манір, пан Геник, таки був віртуозним адвокатом. Єдине – знання, вміння та бурхливу енергію він з якогось дива, з незрозумілих мені причин спрямував у руйнівне русло. Він цинічно витягав з лави підсудних негідників. І останнім часом слово «негідник» почало дорівнювати прийнятому у Львові визначенню «москвофіл».
– Не лише у Львові, – виправив чоловік у темному. – В усьому королівстві. Як і за його межами в бік західного кордону.
– То не важливо. Негідників багато, і їх не завжди вгадують через наявність тих чи інших поглядів. Я знав людей, чия негідність узагалі не ґрунтувалася на жодних переконаннях. Та в нашому випадку все збіглося. Словом, я переконаний – у вас були вагомі підстави позбавити Сойку життя… – Кошовий враз захлинувся власними словами, прокашлявся, швидко виправився: – Вагомі для вас. Ви хотіли його вбити, шукали виправдання своєму вчинкові і, як бачимо, знайшли. Проте… ні в кого немає права забирати життя в жодної людини. Вирішувати це мав би суд людський, якому ваш покірний слуга має безліч підстав не довіряти цілковито. Мені ближче суд Божий. Згоден, чекати довго, можна не дочекатися. Але це набагато краще, аніж коли хтось уявлятиме себе Богом. Я не виправдовую вас. І не вимагатиму, аби ви після нашої розмови добровільно здалися поліції.