Читать «Аз съм пилигрим» онлайн - страница 17
Тери Хейс
Никой не чу нищо заради шума от въртележката.
Куршумът се заби в гърдите му с толкова голяма скорост, че моментално парализира сърцето и го уби - каквото е проектиран да прави. Протегнах ръка, хванах го, за да не падне, с другата започнах да попивам потта от челото му - сякаш приятелят ми току-що е припаднал от жегата.
Пренесох го до пластмасов стол под плющящ от вятъра чадър, заговорих на лош руски на няколкото майки, които чакаха децата си от въртележката - сочех небето, оплаквах се от горещината.
Те се усмихваха с тайно чувство за превъзходство - славяните са силни, американците са слаби.
- О, да, горещината, ужасно, да - говореха съчувствено.
Свалих сакото на Ездача и го загърнах с него, за да прикрия червената дупка на гърдите. Обърнах се пак към майките, казах им, че отивам да намеря такси.
Те кимнаха - повече се интересуваха от децата си на въртележката, отколкото от мен. Съмнявам се някоя да е забелязала, че взех куфарчето му - да не говорим за портфейла, - когато забързах към Кремълски проспект.
Сигурно вече съм влизал в хотелската си стая на няколко километра оттам, когато някой е забелязал кръвта, стичаща се от ъгълчето на устата му, и е извикал ченгетата. Не успях да изпразня джобовете му изцяло, така че скоро щяха да го идентифицират - давах си сметка за това.
При посещенията си в Лондон много пъти бях вечерял в апартамента му и си бях играл с децата му - две момиченца още в началните класове - и сега броях минутите до момента, когато някой щеше да позвъни по телефона в дома им, в Хамсптед, за да им съобщи, че баща им е мъртъв. Поради собственото си детство имах по-добра представа от повечето хора как всичко това се отразява на едно дете - не искаш да повярваш, бориш се да схванеш окончателността на смъртта, пристъпа на паника, зиналата бездна на истината, че си изоставен. Колкото и да се опитвах, не бях в състояние да махна сцената от мислите си - във виденията си виждах тях, но, боя се, емоциите се отнасяха за мен самия.
Накрая седнах на леглото и счупих ключалката на куфарчето му. Единственото интересно нещо вътре беше диск на Шаная Туейн. Сложих го в лаптопа си и пуснах програма със специален алгоритъм. В цифровизираната музика бяха скрити закодирани имената и класифицираните досиета на деветнайсет руснаци, които ни предаваха тайни.
Докато преглеждах досиетата и личните данни на руснаците, преброих децата, които имаха. Установих, че неволно правя нещо като баланс. От едната страна имах четиринайсет руски деца. От другата - двете дъщери на Ездача. Можете да кажете, че размяната е била добра, според всякакви разбирания. Но не беше достатъчно - имената на руснаците ми се струваха твърде абстрактни, а децата на Ездача си бяха съвсем реални.
Взех сакото си, метнах сака с багажа си през рамо, прибрах пистолета в джоба си и се насочих към една детска площадка в парк „Горки“ - от досиетата бях научил, че съпругите на някои от нашите руски агенти водят децата си там следобедите. Седнах на една пейка и от прочетените описания успях да идентифицирам девет от жените със сигурност. Децата им строяха замъци от пясък все едно са на плажа.