Читать «Бацила карбоната» онлайн - страница 41
Анатоль Франс
І він працював далі так само уперто, не думаючи ні про що. А тим часом фалангізм почав наступ на науку. І до лабораторії того вченого з’явилися люди, яких він ніколи до того не бачив. Ті люди сказали:
— Шановний пане вчений, ми прийшли допомогти вам.
— Але мені не потрібна допомога, — здивувався вчений.
— Ні, потрібна, — заперечили вони. — Ваша робота йде невірним шляхом.
— Та хіба ви щось розумієте в науці? — все ще заперечував учений.
— Менше вашого, пане вчений. Зате ми добре розуміємо політику.
— Це різні речі, — гордо відповів учений. — Мене не стосується політика. Я людина науки.
— Ви можете залишатися людиною науки, — сказали люди, — але ваша наука повинна служити нам.
Винахідник спалахнув, але стримав сеое. Він запитав:
— Що ви хочете сказати?
— Ви робили досі винаходи лише тому, що так бажалося вам. Тепер ви мусите винаходити те, що потрібно нам. І в першу чергу те, що може мати військове значення, пане вчений.
Винахідник зрозумів. Він відповів:
— Ви бажаєте, щоб я працював над зброєю війни. Так?
— Справа не в назві, — сказали представники уряду, — справа в суті. А суть ви висловили вірно.
— Ніколи не працював я для того, щоб допомогти одній людині вбити іншу! — вигукнув винахідник. — І ніколи не працюватиму для цього. Наука мусить допомагати людині жити, а не нищити людей. Ось двері, панове. На все добре!
— Обміркуйте ваші слова, пане вчений, — холодно зауважили представники уряду. — Ви можете пожаліти потім. Згадайте, що у вас є дружина і дитина…
— Геть звідси! — закричав винахідник і вигнав їх.
А другого дня, коли він повернувся увечері з своєї лабораторії, йому сказали, що його дружина пішла вдень погуляти з сином і досі не поверталася. Він кинувся шукати її… Навіщо довго говорити про це, Олесю?.. Фалангістський уряд захопив у свої руки дружину й сина винахідника. Дружина його покінчила з собою в поліції… принаймні, так сказали винахідникові…
Сивий Капітан змовк, схиливши голову.
— А син? — запитав Олесь.
— Син?.. Син винахідника захворів у поліції. Його віддали батькові лише через кілька днів. Але то не був уже той веселий, жвавий хлопчик, якого так любив винахідник, а хворий, виснажений хлопчик, який не пізнавав рідного батька і тільки весь час просив води. Їсти він уже не просив…
Так він і помер на руках батька. Винахідник залишився сам-один. Він теж тяжко захворів серйозною нервовою хворобою. Друзі відправили його за кордон. І добре зробили. Пізніше винахідник довідався, що уряд збирався заарештувати і його. За кордоном він одержав від уряду суворий наказ — негайно повертатися до Іберії. Він не виконав наказу. У винахідника залишилася тільки його робота. І він віддався їй цілком, вирішивши винайти і збудувати такий апарат, з яким йому не буде страшний ні фалангістський уряд, ні його поліція. Винахідникові пощастило. З допомогою друзів він збудував апарат, який увібрав у себе всі найновітніші досягнення науки й техніки, — навіть ще невідомі світові. Винахідник назвав свій новий апарат…