Читать «Томек у країні кенгуру» онлайн - страница 158
Альфред Шклярський
— Що ж мені з ним робити? — заклопотано спитав Томек.
— Можеш продати золото, а виручені за нього гроші покласти до банку. Коли виростеш, банк виплатить тобі досить значну суму, — порадив батько.
Томек на хвилину задумався, потім обличчя його прояснилося, й він радісно вигукнув:
— Я вже знаю, що ми зробимо з цим золотом. Організуємо за нього самостійну експедицію до Африки.
Чоловіки перезирнулися, здивовані цією ідеєю.
— Що скажеш, пане Смуго, про цю пропозицію? — запитав Вільмовський.
— Скажу, що Мала Голова не позбавлена розсудливості, — відповів Смуга. — Над цим проектом варто подумати.
— Поговоримо про це іншим разом, — підсумував Вільмовський.
— Усе це добре, татку, але я не хочу бачити золота, що нагадує мені про ті трагічні події в ущелині, — вигукнув Томек і по хвилині роздумів сказав: — Тату, пан Смуга запросив мене взяти участь в африканській експедиції. Ти дозволиш мені поїхати з вами?
— Якщо будеш добре вчитися, ми обов’язково візьмемо тебе до Африки, — відповів батько. — Тільки-но повернемося до Європи, я відвезу тебе до школи. Сподіваюся, ти надолужиш згаяне за час нашої мандрівки по Австралії. Ми й так не зможемо вирушити в нову експедицію раніше, ніж у травні наступного року.
— Деякі предмети я можу проходити тут, на кораблі, — із запалом сказав Томек. — Звичайно, я все надолужу.
Вільмовський і Смуга з задоволенням вислухали Томекову обіцянку. Вони вірили, що хлопець зуміє дотримати даного слова. Він ще ні разу не обманув їхніх сподівань.
Уже наступного дня хлопець замкнувся в каюті на декілька годин із книжками, якими забезпечив його передбачливий батько. Відтоді він щодень сідав робити уроки. Вірний Динго лягав на тигрову шкіру й не спускав очей зі свого господаря.
Дні минали швидко, і Томекові вже всміхалася нова, таємнича пригода.
Примітки
1
Жук-олень (Luganus cervus) — найбільший серед жуків, поширених у польських лісах, переважно в дібровах. Довжина його сягає 6 см, до чого в самців додаються ще клешні, що сягають 2,5 см.
2
У той час польські землі було поділено між трьома імперіями: Німеччиною, Росією та Австро-Угорщиною.
3
Австро-Угорська монархія виникла в 1867 році шляхом перетворення австрійської держави на принципі правового вирівнювання Австрії та Угорщини під скіпетром одного імператора. Місто Трієст належало до Австрії від 1813 до 1918 р.
4
Ссавці (Mammalia) в класифікації поділяються на три підкласи: до першого належать однопрохідні (Monotremata), а сумчасті — до другого (Marsupalia). Третій підклас становлять вищі тварини.
5
Крім Австралії та сусідніх островів, сумчасті живуть ще в Північній та Південній Америках. Проте там живе тільки родина так званих сумчастих щурів, нічних тварин, які ведуть самітний, прихований спосіб життя. Найвідоміший представник сумчастих щурів — північноамериканський опосум (Didelphis virginiana).
6
Муха цеце переносить збудника сплячки, яка в людей здебільшого закінчується смертю.
7
Бумеранг — вигнута дерев’яна пластина, котру австралійці використовують як зброю. Маючи певний навик, бумеранг можна кинути так, що коли він не влучить у ціль, то повернеться назад до того, хто його кинув.