Читать «Нічні сигнали» онлайн - страница 24

Гейнц Мюллер

Офіцери контррозвідки за неймовірно короткий час одержали відповіді на всі свої телеграми. Близько чотирьох годин ранку стало відомо, що один колишній обер-фельдфебель під час перебазування зробив «вимушену посадку» просто на полі поблизу своєї дружини і пробув там три дні. Другий, колишній унтер-офіцер, на «Юнкерсі-88» пролетів під високою аркою моста на Дунаї і так довго викидав всілякі коники над містом, що потім не вистачило пального дотягнути до аеродрому, і він сів у жито за два кілометри від міста; при тому літак був пошкоджений на шістдесят процентів. Третій, колишній фельдфебель і.кандидат в офіцери, щоб виграти парі, на «Хейнкелі-111» з висоти шість тисяч метрів пішов у піке з випущеним шасі; потім при посадці він зламав шасі, що зовсім вивело літак з ладу.

Проте ці відомості мало обходили офцерів. Десь о п’ятій годині ранку надійшло й останнє повідомлення: колишній обер-фельдфебель і пілот Аксель Кролль у грудні тисяча дев’ятсот сорок першого року за розклад збройних сил був розжалуваний у рядові і засуджений на п’ять років каторжних робіт.

Ця звістка подіяла як вибух бомби. Засуджений на каторгу за розклад збройних сил потрапив до льотного персоналу! І це триває вже три місяці! Жахнувся навіть Обст. Для офіцерів з поліції все стало ясним. Пілот обов’язково мусив знати радіо, а кожна машина була обладнана передавачем. Певно, він використовував для цього якусь резервну машину, що стояла на аеродромі, бо під час польоту, як переконливо довів полковник, доступ до радіоприладів мав лише радист. Отже, Аксель і є той, кого вони шукали. Встановити, звідки він одержує інформацію, вони ще встигнуть. Поки що важливо було злапати його самого. Напевно, його ще ніхто не попередив!

Полковник Обст уже хотів дати завдання штабному радистові Крумбайну передати екіпажу «Берти-Марії» наказ заарештувати Акселя ще в літаку, як тут для офіцерів з контррозвідки прийшла зашифрована радіограма: тільки що на такій-то хвилі перехоплена радіограма над територією, зайнятою радянськими військами. До цього додавалися встановлені координати передавача, час прийому, радіограма Вернера з проханням дати нову радіохвилю і відповідь станції, яка також містилася на території радянських військ. Зараз же звірили орієнтовні координати «Берти-Марії» в означений час з координатами запеленгованого передавача. Все, здавалося, збігалося!

Обст розгубився. І треба ж статися такому в його ескадрі! Він за мить знову відчув себе таким же маленьким, як і на початку всієї цієї розмови з офіцерами, і намагався якомога ретельніше виконувати всі бажання гостей. А вони багато чого забажали.

Насамперед було наказано ні в якому разі не попереджати «Берту-Марію» й уникати всього, що могло б викликати найменшу підозру. Весь радіозв’язок з літаками обмежити тільки найнеобхіднішими радіограмами. Одночасно був установлений прямий нагляд за радіозв’язком. Для цього завдання полковник фон Шенег призначив штабного радиста Крумбайна.