Читать «Ордер на любов (збірник)» онлайн - страница 266
Валентин Л. Чемерис
– Він кричить «спиніться», – захвилювався люд. – Спиніться!
– Стійте! – вигукнув полковник.
– Стою, – сказав кат.
Люд поспіхом розступився, утворивши прохід, яким уже мчав вершник на загнаному коні. З коня шматтями звисала піна.
– Спиніться! – востаннє крикнув вершник.
Не добігши помосту, кінь з усього розгону впав, вершник перелетів йому через голову, миттю схопився й одним стрибком опинився на помості, відгородивши собою Марусю від вербової колоди й сокири на ній.
– Іскра… – пронісся шепіт майданом. – Іван Іскра… Звідки він узявся? Наче з неба звалився…
– Іменем гетьмана України Богдана Хмельницького, спиніться! – крикнув Іван Іскра і вихопив з кишені папір. – Я з Києва. Ось власноручний наказ гетьмана.
– Читай, Іване, читай, – загудів майдан.
– Читай, – велів полковник.
– «Панам полковникові, судді, старшинам і всьому Полтавському полку, – голосно читав Іскра. – Наказ. У розумі ніхто не губить, кого щиро любить. Отже, і карати без розуму не доводиться, а тому наказую: зарахувати голову полтавського урядника Гордія Чурая, відрубану ворогами нашими, за голову його дочки Марусі Чурай… В пам'ять героїчної загибелі батька і заради чудових пісень, що вона їх складала. Надалі без мого наказу смертних вироків не здійснювати. Марусю Чурай з-під варти звільнити. Гетьман України Богдан-Зиновій Хмельницький».
Кат, не чекаючи команди, зняв з помилуваної кайдани.
– Іди собі, небого, – шепнув. – Та гетьману дякуй і Богу молися.
Притримуючи на грудях розірвану сорочку, Маруся Чурай, нічого не бачачи поперед себе, повільно зійшла з помосту і пішла попід вишикуваним Полтавським полком. Ступала тихо, нечутно.
І раптом полк, віддаючи останню шану дівчині, з чиїми піснями він ходив у бій, гримнув:
І тієї ж миті майдан в один голос підхопив пісню:
Маруся йшла майданом, а пісня все гриміла й гриміла. І здавалось, що гриміла вона не тільки над славною-преславною Полтавою, а летіла вона, а гриміла вона понад всією Україною:
Примечания
1
Після Люблінської унії 1569 р. утворилася єдина Польсько-Литовська держава – Річ Посполита, а також після Брестської унії 1596 р. на Україні (як і в Білорусії) запанував колоніальний режим, коли шляхта жила як у раю, а селяни наче в чистилищі (Боплан).
2
Ідеться про Семилітню війну 1756—1763 pp.
3
Кіска – ніж із шматка коси.
4
Тує-суть – чай з верблюжими молоком.
5
Ля Іль Алла Ле Мухамет ресюль лаг! – Нема бога крім Аллаха і Магомет посланець божий!
6
Лава, на якій карали засуджених, попередньо прив'язавши їх за голову, руки й ноги.
7
«Устное повествование бывшего запорожца Н. Коржа».
8
Харків розташований при злитті річок Харкова, Лопані та Уди (басейн Дону). Перша згадка про місто відноситься до 1654 року. Документи свідчать, що туди прибуло кілька сот сімей українських переселенців на чолі з Іваном Каркачем.